• Odbierz prezent
Dynamiczna przecena kursu złota! Wysokie ceny ropy naftowej zaczynają uderzać w konsumentów

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie, czego rezultatem było dotarcie notowań ropy Brent do okolic 65 USD za baryłkę, zaś cen ropy naftowej WTI do 61,00-61,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe ceny od ponad roku. Zwyżki notowań ropy naftowej są napędzane przez mrozy w Teksasie, przyczyniające się do obniżenia produkcji ropy w USA, jak również przez limity wydobycia wprowadzone przez państwa OPEC+. Wszystko to prowadzi do spadku zapasów ropy naftowej na świecie, który w ostatnich tygodniach przyspieszył.

Wysokie ceny ropy naftowej zaczynają uderzać w konsumentów.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wysokie ceny ropy naftowej są korzystne dla producentów tego surowca,

ale uderzają one w konsumentów. Na coraz wyższe ceny paliw zwróciły uwagę Indie, gdzie popyt na paliwa jest elastyczny i ściśle uzależniony od cen ropy naftowej. Indyjski minister ds. ropy naftowej, Dharmendra Pradhan, wczoraj wezwał kraje OPEC oraz działających w porozumieniu z kartelem innych producentów ropy naftowej do podwyższenia limitów wydobycia surowca w celu zatrzymania rajdu notowań w górę.

Indie są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Jednocześnie, mają bardzo słabo rozwinięty własny sektor naftowy i w dużej mierze polegają na dostawach surowca z zagranicy. Aż 84% indyjskiego popytu na ropę jest zaspokajane poprzez import tego surowca.

Wysokie ceny ropy naftowej nie tylko uderzają w bieżący popyt na paliwa, ale też pogarszają perspektywy wzrostu gospodarczego w wielu krajach rozwijających się, w tym właśnie w Indiach. Z tej przyczyny działania OPEC+ w ramach porozumienia naftowego, jak również niedawne dobrowolne dodatkowe cięcia wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej, spotkały się z krytyką ze strony indyjskiego rządu.

Wysokie ceny ropy naftowej zaczynają uderzać w konsumentów.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Notowania złota przy technicznym wsparciu

Siła amerykańskiego dolara w tym tygodniu uderzyła mocno w notowania złota. Kruszec ten jest bowiem silnie negatywnie skorelowany z wartością USD.

W rezultacie, wczoraj notowania złota kontynuowały dynamiczną przecenę i dotarły do okolic 1767 USD za uncję. Poziom ten jest obecnie najważniejszym technicznym i psychologicznym wsparciem, bowiem zatrzymał on stronę podażową pod koniec listopada 2020 roku, otwierając pole do kilkutygodniowego ruchu cen kruszcu w górę.

Obecnie również strona popytowa uaktywniła się przy tym poziomie. Na razie jednak wciąż optymizmu na rynku złota nie widać, a dzisiejsze odbicie w górę jest mało dynamiczne.

Sytuacja na rynku złota w kolejnych dniach nadal będzie dyktowana przez amerykańskiego dolara. Korekta wzrostowa na USD trwa już od ponad miesiąca, ale warto zaznaczyć, że jest ona relatywnie słaba, a wartość dolara bardziej konsoliduje i stabilizuje się, niż istotnie rośnie.

O ile więc sytuacja na rynku złota nadal nie świadczy o sile popytu na tym rynku, to średnioterminowa perspektywa prezentuje się znacznie lepiej.

Wysokie ceny ropy naftowej zaczynają uderzać w konsumentów.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk