• Odbierz prezent
Dwudźwięk na giełdach. Indeks giełdowy WIG20 blisko 1850 pkt
Z artykułu dowiesz się:

- jakie są oczekiwania co do dzisiejszej sesji 

- jak informacja o kolejnej szczepionce wpłynęła na giełdy 

Pierwsza sesja w bieżącym tygodniu miała mieszany wydźwięk na globalnych rynkach finansowych. Z jednej strony na parkietach w Azji oraz Ameryce obserwowaliśmy wyraźną przewagę koloru zielonego oraz wzrostów, z drugiej strony w Europie główne indeksy oscylowały wokół poziomów zamknięcia z ubiegłego tygodnia. Trzeci poniedziałek z rzędu popytowi na akcje pomagały informacje odnośnie wyników badań nad szczepionką na COVID-19 – tym razem pozytywne wyniki opublikowała firma AstraZeneca razem z uniwersytetem w Oxfordzie. Poznaliśmy także możliwy harmonogram udostępnienia pierwszej szczepionki (od Pfizer) w Stanach Zjednoczonych.

Firma złożyła w piątek wniosek o zezwolenie na dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym swojej szczepionki przeciw koronawirusowi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma się w tej sprawie spotkać 10 grudnia, a w przypadku powodzenia, dystrybucja szczepionki mogła by się rozpocząć już 11 lub 12 grudnia. Amerykański rynek akcji wspierany był przez bardzo dobre dane wyprzedzających wskaźników PMI. Zarówno indeks dotyczący przemysłu, jak i usług okazały się być w listopadzie powyżej oczekiwań oraz powyżej październikowych odczytów. To pozytywna informacja biorąc pod uwagę niepewność wpływającą na biznes ze strony trwających wyborów prezydenckich oraz wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Analogiczne dane w Europie utrzymały tendencje z ostatnich miesięcy, to znaczy wyraźny spadek koniunktury w usługach (wpływ wprowadzonych lockdown) oraz stabilną sytuację w przemyśle.

Krajową sesję na GPW również możemy ocenić w mieszany sposób. Z jednej strony indeksy również zanotowały wyraźne wzrosty, z drugiej strony ich skala była zdecydowanie większa w trakcie sesji, a w jej końcówce dostrzegalna była realizacja zysków. Jest to o tyle istotne, iż w przypadku WIG20 zatrzymanie wzrostów odbyło się bardzo blisko oporu przy 1 850 pkt. (lokalne szczyty z lipca i sierpnia br.), co potwierdza istotność opisanego poziomu. W kraju poznaliśmy też dane o sprzedaży detalicznej za październik, które były gorsze od oczekiwań. Jednak sektor handlowy zyskiwał w związku z ogłoszonym otwarciem galerii handlowych od grudnia.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Przed sesją poznaliśmy finalny odczyt PKB za III kwartał w Niemczech, który był nieco powyżej oczekiwań (+8,5% r/r vs +8,2% konsensus), co wraz ze wzrostami na większości parkietów w Azji i wzrostami cen surowców energetycznych, może wspierać inwestorów na otwarciu sesji w Europie.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk