• Odbierz prezent
Dwóch największych akcjonariuszy Play Communications chce pozbyć się części swoich akcji

Dwie zagraniczne spółki, będące największymi akcjonariuszami Play Communications (łącznie posiadającymi ponad połowę akcji) chcą sprzedać do 18 mln akcji polskiego telekomu, stanowiących ponad 7% kapitału zakładowego spółki. Transakcja sprzedaży ma odbyć się w ramach operacji ABB, czyli przyspieszonej budowy księgi popytu, co w praktyce oznacza, że zostanie ona przeprowadzona poza regulowanym obrotem giełdowym i zminimalizuje negatywny wpływ sprzedaży tak dużego pakietu akcji.

 

Jak po zakończeniu sesji 20 maja poinformował Play Communications, dwóch najwiekszych akcjonariuszy spółki chce sprzedać do 18 mln jej akcji w ramach transakcji ABB. Pierwszy z nich to cypryjska spółka Tollerton Investments Ltd, posiadająca 24,66% akcji Play (62 687 672 sztuk), największym akcjonariuszem jest zaś zarejestrowana w Luksemburgu spółka Kenbourne Invest, posiadająca 25,42% akcji (64 633 592 sztuk).

Obie spółki planują sprzedać maksymalnie po 9 mln akcji Play (razem 18 mln), co łącznie stanowi 7,08% kapitału akcyjnego telekomu.

 

Transakcja zostanie przeprowadzona w ramach ABB, polegającej na sprzedaży dużego pakietu akcji poza publicznym rynkiem po ustalonej cenie, dzięki czemu kurs akcji na giełdzie nie ulega spadkowi, jak miałoby to miejsce przy próbie ich sprzedaży na publicznym rynku. 

Cena sprzedaży zostanie ogłoszona po zamknięciu księgi popytu, gdy znajdą się podmioty chętne na zakup akcji (będzie ona niższa od aktualnej ceny akcji).

Oprócz tego, na obu akcjonariuszy zostanie nałożony 120 dniowy lock-up (czasowy zakaz sprzedaży) na pozostałe posiadane akcje.

 

Spieniężenie części akcji Play przez dwóch największych akcjonariuszy nie jest sygnałem ostrzegawczym, lecz standardowym wychodzeniem akcjonariuszy instytucjonalnych z inwestycji, nie należy więc doszukiwać się w tej decyzji drugiego dna. Szczególnie, że Kenbourne już w lipcu zeszłego roku sprzedawał spory pakiet akcji Play.

 

Kurs akcji Play na środowej sesji zamknął się na cenie 31,0000 PLN, na czwartkowej sesji spodziewana jest jednak znaczna zmienność, ze wskazaniem na spadki, wywołane reakcją pozostałych akcjonariuszy.

Czytaj także: Duży akcjonariusz X-Trade Brokers chce sprzedać wszystkie swoje udziały

Drugi pod względem liczby posiadanych akcji akcjonariusz Domu Maklerskiego X-Trade Brokers chce sprzedać swoje udziały w spółce. Po ostatnich wzrostach notowań czołowego polskiego brokera i publikacji świetnych szacunkowych wyników za pierwszy kwartał, posiadający 16% akcji XTB fundusz private equit.. Czytaj
Duży akcjonariusz X-Trade Brokers chce sprzedać wszystkie swoje udziały

 

Notowania: PLAY Communications SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PLY/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk