• Odbierz prezent
Dwa nietypowe zdarzenia doprowadzają do zwyżek na polskim rynku - posumowanie

W zeszłym tygodniu polska giełda w końcu zaczęła odrabiać dystans do ryków zachodnich. Podstawowe warszawskie indeksy, jak WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 zanotowały wzrost między 2,3% a 2,9%. Rynki amerykańskie i europejskie z grubsza nie zmieniły swoich wartości, pozostając przy historycznych szczytach. Indeks S&P500 zyskał symboliczne 0,02%, technologiczny NASDAQ stracił 0,4%, niemiecki DAX spadł o 0,9%, zaś francuski CAC40 wzrósł o 0,2%.

Bardzo dobre wyniki gospodarcze,

zyski firm i otwieranie się gospodarek po kolejnych dawkach szczepionek coraz mniej wpływają na wycenę akcji na świecie. Pozytywne informacje są już w dużym stopniu uwzględnione w notowaniach. Dalsza stymulacja fiskalna i monetarna już dużo nie pomoże, bo nasilają się problemy logistyczne i zaopatrzenia w surowce i półprodukty. Fabryki samochodów muszą ograniczać produkcję przez brak mikroprocesorów. Klienci godzą się na wydłużony okres oczekiwania na produkty.

Polski rynek zyskał głównie dzięki dwóm nietypowym wydarzeniom

Po pierwsze, europejski trybunał TSUE wydał decyzję w kwestii kredytów walutowych, która okazała się dosyć przychylna dla banków. Dzięki temu wartość banków „fankowych”, czyli mBanku i Millennium, zwiększyła się o ok. 10%. Kurs PKO BP wzrósł o 7,9% a Sandander Banku o 6,4%. Zaskakująco dobre wyniki za 1 kw. poprawiły także notowania Aliora aż o 16,6%. Po drugie, pojawiły się kolejne informacje dotyczące planów wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. Zamiar wyjęcia całego długu przypisanego do nich byłby dużą ulgą dla bilansów. Spowodowało to wzrost cen akcji PGE o 18,2%, Tauronu o 9,0% a Enei o 9,5%.

Poza tym ogłoszone otwarcie galerii handlowych poprawiło notowania firm odzieżowych:

LPP o 10,2%, a CCC o 3,8%. Wynikami za 1 kw. zaskoczył także Xtrade Brokers, dzięki czemu kurs spółki jest wyżej o 11,4%. Wyraźnie traciły za to inne spółki „covidowe”, na fali poprawy sytuacji epidemiologicznej i postępu szczepień, czyli Mercator (-4,7%) i Biomed Lublin (-11,5%).

W tym tygodni czeka nas posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej nie podwyższy ona stóp procentowych. Jednak decyzję tę będzie coraz trudniej bronić wobec rosnącej na niewidziane od dawna poziomy inflacji. W piątek poznamy z kolei miesięczny duży raport z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk