• Odbierz prezent
Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA. Cena kawy nadal blisko minimów! Przegląd surowców

Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły bieżący tydzień i mają dużą szansę zakończyć go na plusie. Niemniej, wczoraj zwyżka cen ropy wyhamowała, a dzisiaj rano cena surowca delikatnie spada. Nie są to jednak wyraźne zniżki: notowania ropy naftowej WTI nadal przekraczają poziom 62 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w okolicach 69 USD za baryłkę.

Na rynku ropy naftowej nadal nie brakuje optymistów. Cięcia produkcji ropy naftowej w OPEC, groźby nowych amerykańskich sankcji na Iran, przedłużający się chaos w Wenezueli – to wszystko rozbudza nadzieje na dalszy wzrost cen ropy naftowej.

1

Notowania ceny ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, wczoraj tym optymizmem zachwiały dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Już we wtorek Amerykański Instytut Paliw sygnalizował, że w minionym tygodniu zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły, jednak środowe dane Departamentu Energii pokazały znacznie większą zwyżkę, wynoszącą aż 7,2 mln baryłek. Jest to duży kontrast wobec oczekiwań z początku tygodnia, zakładających delikatną zniżkę zapasów ropy w USA.

Duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA nie wywołał jednak gwałtownej reakcji inwestorów. Wynika to z faktu, że uzasadniono go przede wszystkim wydarzeniem jednorazowym w postaci niedawnego pożaru i wycieku ropy w okolicach Houston. To oznacza, że kolejne tygodnie prawdopodobnie przedstawią już inny, lepszy obraz sytuacji dotyczącej zapasów ropy naftowej.

1

Notowania ceny ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Cena kawy nadal blisko kilkunastoletnich minimów.

Wczorajsza sesja na rynku kawy przyniosła ożywienie strony popytowej. Notowania kawy arabica w Nowym Jorku odbiły się w górę od 13-letnich minimów i zakończyły wczorajszą sesję w okolicach 95 centów za funt. Mimo że w ujęciu dziennym to odbicie było dynamiczne, to warto mieć na uwadze, że ceny kawy arabica pozostają cały czas blisko wieloletnich dołków.

Kluczowym problemem na globalnym rynku kawy jest duża podaż tego surowca. Produkcja kawy w Brazylii jest duża, a surowiec jest dobrej jakości, co w tym tygodniu potwierdziła spółka Illy w swoich prognozach. Ten południowoamerykański kraj to największy globalny producent kawy, więc tamtejsza produkcja ma szczególny wpływ na ceny. Niemniej, tę sytuację można przenieść na cały światowy rynek – w ujęciu globalnym, kawy nie brakuje.

Niemniej, ostatnie tygodnie na rynku kawy przyniosły także presję na spadek cen tego surowca ze strony spekulantów. Fundusze zwiększały swoje krótkie pozycje na rynku kawy, prowadząc do pogłębienia zniżek. To stwarza okazję do technicznego odreagowania, chociażby krótkotrwałego.

1

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: KAWA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/KC1!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk