• Odbierz prezent
Duży gracz na polskim rynku budowlanym kupuje akcje spółki kolejowej! W tle pojawia się jednak Skarb Państwa…
fot. Mirbud

Mirbud ujawnił swoje udziały w spółce Torpol. Generalny wykonawca działający w branży budowlanej posiada obecnie nieco ponad 5% akcji w spółce specjalizującej się w infrastrukturze kolejowej. W jednym z ostatnich wywiadów prezes Mirbudu przyznał, że rozpatrywane są plany wejścia na nowy rynek. 

 

  • Spółka Mirbud poinformowała o nabyciu 1,17 mln akcji Torpolu, czyli 5,097% kapitału zakładowego. 
  • Generalny wykonawca zwiększa swój udział w spółce, na którą w ostatnim czasie spadła fala krytyki, pomimo rekordowego portfela zabezpieczonych kontraktów. 
  • Największym udziałowcem Torpolu jest spółka Centralny Port Komunikacyjny (zależna od Skarbu Państwa).  

 

Mirbud zainteresowany Torpolem? Wszystko na to wskazuje 

Spółka Mirbud ujawniła się w akcjonariacie spółki Torpol. Wcześniej posiadała 4,997% akcji, jednak przekroczenie pułapu 5% podlega obowiązkowi informacyjnemu. Obecny pakiet wyceniany jest na ok. 17,5 mln zł. 

 

 

“Działając na podstawie art. 70 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, Zarząd Torpol S.A. informuje o otrzymaniu od spółki Mirbud zawiadomienia sporządzonego w trybie art. 69 Ustawy o przekroczeniu 5% ogólnej liczby akcji i głosów z tych akcji na walnym zgromadzeniu spółki.” - podano w ostatnim raporcie bieżącym. 

 

Zobacz również: Indeks strachu znowu straszy inwestorów? Tak nisko nie był od początku pandemii! Co to w ogóle oznacza?

 

Notowania spółek Mirbud oraz Torpol na tle indeksu WIG

FXMAG giełda duży gracz na polskim rynku budowlanym kupuje akcje spółki kolejowej! w tle pojawia się jednak skarb państwa…  czemu spółka mirbud kupiła akcje torpolu, czy spółka mirbud kupiła akcje torpolu, czy warto inwestować w akcje mirbud, czy warto inwestować w akcje torpolu, czy zajmuje się spółka mirbud, dlaczego mirbud kupił akcje torpolu, dlaczego warto inwestować w akcje mirbud, gpw, ile akcji torpolu kupiła spółka mirbud, ile akcji torpolu ma mirbud, jak radzi sobie spółka mirbud, jaka jest działalność spółki mirbud, jaka sytuacja spółki mirbud, jaki kurs akcji torpolu, jakie akcje kupiła spółka mirbud, jakie akcje ma spółka mirbud, jakie możliwości ma spółka mirbud, jakie notowania akcji mirbud, jakie notowania akcji torpolu, jakie plany rozwojowe spółki mirbud, jakie plany spółki mirbud, kiedy spółka mirbud kupiła akcje torpolu, mirbud inwestuje w torpol, skarb państwa, spółka cpk, spółki, torpol, udziałowcy spółki torpol,mirbud 1

Źródło: TradingView 

 

Warto przypomnieć, że największym akcjonariuszem Torpolu jest spółka Centralny Port Komunikacyjny (należąca w 100% do Skarbu Państwa) zajmująca się budową głośnej inwestycji infrastrukturalnej. Na początku 2023 r. odkupiono 38% udziałów od TF Silesia. 

 

Zobacz również: Dywidendy od deweloperów będą rekordowe! Te dwie duże spółki z GPW wypłacą najwięcej

 

Pod koniec maja prezes grupy Mirbud, Jerzy Mirgos w wywiadzie dla serwisu Parkiet.pl przekazał, że grupa stoi na solidnych fundamentach, co umożliwia jej rozwój rozumiany poprzez zwiększanie przychodów i poprawę rentowności. Mówił wówczas, że jedynym nowym rozważanym kierunkiem jest właśnie budownictwo kolejowe. Mirgos dodaje, że sprzyjają temu perspektywy rynkowe, m.in. planowane nakłady inwestycyjne, które w kolejnej dekadzie mają wynieść nawet 200 mld zł. Na pytanie, jak Mirbud chciałby zaistnieć w tym trudnym sektorze, prezes przyznał, że poszukiwany jest partner, który mógłby zostać wsparty kapitałowo poprzez objęcie akcji. Kilka tygodni później słowa Mirgosa wydają się znajdować odzwierciedlenie w obecnej sytuacji giełdowej. Portfel zamówień spółki Torpol szacowany jest nawet na 1 mld zł.

 

Mirbud ostrożnie bada nowe możliwości 

Spółka Mirbud jest jednym z głównych graczy na polskim rynku budowniczym. Jej kapitalizacja wynosi 670 mln zł. W sektorze działa jako generalny wykonawca lub generalny realizator, nie specjalizuje się jednak w samej infrastrukturze torowej. 

W I kw. 2023 r. spółka odnotowała 13,12 mln zł skonsolidowanego zysku netto, zysk operacyjny wyniósł natomiast 25,62 mln zł (wobec 24,89 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego). 

 

Indeks WIG-Budownictwo 

FXMAG giełda duży gracz na polskim rynku budowlanym kupuje akcje spółki kolejowej! w tle pojawia się jednak skarb państwa…  czemu spółka mirbud kupiła akcje torpolu, czy spółka mirbud kupiła akcje torpolu, czy warto inwestować w akcje mirbud, czy warto inwestować w akcje torpolu, czy zajmuje się spółka mirbud, dlaczego mirbud kupił akcje torpolu, dlaczego warto inwestować w akcje mirbud, gpw, ile akcji torpolu kupiła spółka mirbud, ile akcji torpolu ma mirbud, jak radzi sobie spółka mirbud, jaka jest działalność spółki mirbud, jaka sytuacja spółki mirbud, jaki kurs akcji torpolu, jakie akcje kupiła spółka mirbud, jakie akcje ma spółka mirbud, jakie możliwości ma spółka mirbud, jakie notowania akcji mirbud, jakie notowania akcji torpolu, jakie plany rozwojowe spółki mirbud, jakie plany spółki mirbud, kiedy spółka mirbud kupiła akcje torpolu, mirbud inwestuje w torpol, skarb państwa, spółka cpk, spółki, torpol, udziałowcy spółki torpol,mirbud 2

Źródło: GPW Benchmark 

 

 

Mirbud mocno zainwestował w spółkę, która podlega w ostatnim czasie kontrowersjom. Odkupienie pakietu akcji przez spółkę CPK od Towarzystwa Finansowego Silesia wywołało głośno dyskusję i było podstawą do wątpliwości dotyczących dalszej strategii rozwojowej spółki. Kolejnym krokiem była rezygnacja z wypłaty dywidendy, która rozzłościła mniejszych inwestorów. Po tej decyzji spółka przestała być postrzegana jako dobra inwestycja długoterminowa. Inwestycje Mirbudu mogą pomóc odmienić ten wizerunek. 

 

Więcej o kontrowersjach wokół spółki Torpol: Spółka znana z wypłacania sowitych dywidend nie podzieli się zyskiem, mimo że był rekordowy. Zarząd zalała fala krytyki, a akcje zalały się „krwią”

 


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk