• Odbierz prezent
Duży gracz kupuje bitcoiny (BTC) o wartości 100 milionów dolarów! Amerykańskie debiuty na giełdzie z ogromną stopą zwrotu
Z artykułu dowiesz się:

  • na jakie firmy warto zwrocić uwagę,
  • jak kształtuje się cena BTC,
  • o największym tegorocznym IPO w USA.

Porozumienie w sprawie pakietu pomocy fiskalnej w USA wciąż wygląda na niepewne, a gospodarka Stanów Zjednoczonych jest nadal bardzo delikatna, po zeszłotygodniowym, kolejnym wzroście stopy bezrobocia. Tymczasem umowa handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską nadal wisi na włosku. Pomimo pewnego optymizmu dotyczącego szczepień, wskaźniki zakażeń w Stanach Zjednoczonych i niektórych częściach Europy ponownie rosną. Przy tak dużej niepewności spodziewalibyśmy się dalszej zmienności na rynkach finansowych w tym tygodniu.

Pierwsza publiczna oferta (IPO) firmy Tech. W zeszłym tygodniu, dzięki udanym IPO zarówno Airbnb (ABNB), jak i Doordash (DASH) zyskały na wartości w trakcie otwarcia. Airbnb otworzył się w cenie 146 dolarów za akcję, co stanowi ponad dwukrotność przewidywanej ceny (68 dolarów), podczas gdy Doordash przy otwarciu wynoszącym 182 dolarów za akcję, osiągnął wynik o 78% powyżej przewidywanej ceny 102 dolarów. Inwestorzy kupowali te popularne marki, generując wyższe, niż oczekiwano sumy pieniędzy, pomimo ich ciągłego braku rentowności. Jak pisze Richard Waters w Financial Times: „Nawet jeśli obecna euforia nagradza nierentownych kandydatów na IPO, presja będzie rosła, aby udoskonalili oni swoje modele biznesowe”. Jak twierdzi Waters, można to zrobić na dwa sposoby: poprzez wyższe ceny (tj. wyciskanie więcej z łańcucha wartości) lub poprzez konsolidację. Obie opcje mogą wymagać od inwestorów długoterminowej cierpliwości.

Polacy popierają cyfryzację sektora finansowego

Według opublikowanego w zeszłym tygodniu ogólnoeuropejskiego raportu badawczego eToro ponad 80% Polaków popiera większą cyfryzację w sektorze finansowym, w tym w bankowości internetowej, płatnościach online i inwestycjach online, w porównaniu z zaledwie 65% dla średniej europejskiej. Z badań wynika, że chociaż penetracja cyfrowa w Polsce nie jest wysoka w sektorach takich, jak zdrowie i energetyka, to w porównaniu ze średnią europejską, Polacy są sprawniejszymi użytkownikami bankowości internetowej (65% respondentów, przy średniej badania wynoszącej 52%) i płatności elektronicznych (48% respondentów, przy średniej badania wynoszącej 32%). Warto też podkreślić, że badane wskazało, że nadal istnieje potencjał na rozwój umiejętności, jeśli chodzi o korzystanie z platform inwestycyjnych online. Polacy też najwyraźniej dostrzegają korzyści płynące z technologii cyfrowej – 87% polskich ankietowanych twierdzi, że technologia ułatwia im codzienne życie, podczas gdy średnia we wszystkich dziewięciu badanych krajach europejskich wyniosła 72%.

Pandemia COVID-19 zwiększyła cyfrową absorpcję, a wyniki raportu wskazują, że w Polsce wciąż istnieje ogromny potencjał dla dalszej transformacji cyfrowej, szczególnie w sektorze finansowym.

INDEKS TRANSFORMACJI CYFROWEJ  - 1

Firmy warte uwagi

  • Norwegian Air Shuttle (NAS.OL) - nadzwyczajne walne zgromadzenie – czwartek, 17 grudnia

W zeszłym tygodniu notowania Norwegian Air Shuttle gwałtownie wzrosły po wiadomości, że firma zapewniła sobie ochronę przed upadłością w Norwegii i Irlandii. Spółka organizuje w najbliższy czwartek nadzwyczajne walne zgromadzenie, które jeśli zostanie zatwierdzone, spowoduje

„odwrócony podział” akcji w stosunku 100: 1 i obniży wartość nominalną każdej akcji z 10 NOK do wartości 0,01 NOK. Nadzwyczajne walne zgromadzenie rozważy również konwersję długu na kapitał własny i nową emisję akcji, starając się przyciągnąć nowych inwestorów i potencjalne wsparcie ze strony rządu Norwegii.

  • QUIDIAN (QD) – wyniki w poniedziałek 14 grudnia, przed otwarciem rynku

Po marnym roku (cena akcji spadła o około 70%), kiedy Qudian odnotował stratę w I kw. W wysokości -908 mln RMB i niewielki zysk w II kw. w wysokości 30 mln RNB, interesujące będzie obserwowanie, czy pojawią się dalsze oznaki poprawy rentowności. Jeśli perspektywy na nadchodzący rok okażą się pozytywne, może to być dobra okazja do zakupu, ponieważ akcje są bardzo tanie.

Zakątek kryptowalut

Duży amerykański ubezpieczyciel na życie kupuje bitcoiny o wartości 100 milionów dolarów

Massachusetts Mutual Life Insurance Co, amerykański ubezpieczyciel wyceniany na 29,6 miliardów dolarów, zakupił bitcoiny o wartości 100 milionów dolarów w ramach swojego wielomiliardowego ogólnego funduszu inwestycyjnego i ogłosił, że może zwiększyć swoją pozycję w przyszłości.

MassMutual, założony w 1851 roku, to jedna z ostatnich firm, która zainwestowała w bitcoiny. Zaangażowanie instytucjonalne prawdopodobnie będzie zwiększać ich wartość i pomimo ostatnich spadków, po rekordowym szczycie wartości tylko trochę poniżej 20 000 dolarów, jak dotąd bitcoiny przyniosły w tym roku stopę zwrotu wynoszącą ok. 167%.

 

 


Katarina Hrenova

Analityk rynku w polskim oddziale eToro. Swoje analizy umieszczać będzie w cotygodniowym komentarzu eksperckim. Posiada tytuł magistra i ponad 6-letnie doświadczenie w branży finansowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk