• Odbierz prezent
Duży akcjonariusz X-Trade Brokers chce sprzedać wszystkie swoje udziały

Drugi pod względem liczby posiadanych akcji akcjonariusz Domu Maklerskiego X-Trade Brokers chce sprzedać swoje udziały w spółce. Po ostatnich wzrostach notowań czołowego polskiego brokera i publikacji świetnych szacunkowych wyników za pierwszy kwartał, posiadający 16% akcji XTB fundusz private equity zdecydował się na spieniężenie swojej inwestycji. Na wtorkowej sesji kurs akcji X-Trade Brokers traci ponad dwa procent.

 

Luksemburska spółka Systexan S.a.r.l. (należąca do funduszu private equity Enterprise Investors) od 2010 r. posiada istitny pakiet akcji XTB (obecnie jest to 19.03 mln sztuk) i jest drugim pod względem wielkości akcjonariuszem spółki (największym jest XXZW Investment Group, posiadający 66,99% akcji). Jak wynika z danych agencji Bloomberg, Systexan chce sprzedać wszystkie posiadane akcje XTB w ramach transakcji przyśpieszonej budowy księgi popytu (ABB). Transakcja tego typu to tak naprawdę sprzedaż dużego pakietu akcji poza publicznym rynkiem po ustalonej cenie, dzięki czemu kurs akcji na giełdzie nie ulega spadkowi, jak miałoby to miejsce przy próbie ich sprzedaży na publicznym rynku. Transakcja ABB będzie prowadzona przez PKO BP i Ipopema Securities, cena akcji w ramach operacji nie jest jeszcze znana, najprawdopodobniej zostanie przedstawiona jeszcze dziś (05.05).

Kurs akcji XTB wynosi obecnie 8,1800 PLN, co jest spadkiem o 2,62%. W ciągu ostatniego kwartału notowania spółki wzrosły jednak o ponad 98%, jednak powodem sprzedaży akcji przez fundusz nie jest wzrostceny akcji, lecz wyjście inwestycji po 10 latach, zgodnie z założonym planem.

 

Więcej na temat transakcji przyspieszonej budowy księgi popytu:

Czytaj także: Założyciele Ten Square Games chcą pozbyć się sporej części swoich akcji. Czym jest przyśpieszona księga popytu i czy powinna niepokoić inwestorów?

We wtorek po zakończeniu sesji giełdowej jedna z czołowych polskich spółek gamingowych, jaką jest Ten Square Games poinformowała o tym, że dwóch jej czołowych akcjonariuszy planuje sprzedaż swoich udziałów w ramach przyśpieszonej budowy księgi popytu. Chcą oni upłynnić do 13% kapitału zakładowego sp.. Czytaj
Założyciele Ten Square Games chcą pozbyć się sporej części swoich akcji. Czym jest przyśpieszona księga popytu i czy powinna niepokoić inwestorów?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk