• Odbierz prezent
Duże zmiany na walutach: kurs euro (EUR) w drodze na historyczne maksima - presja na forincie (HUF) i złotym (PLN); dolar (USD) łamie 3-letni rekord w stosunku do franka (CHF)
fot. Duże zmiany na walutach: kurs euro leci na historyczne maksima - presja na forincie i złotym; dolar łamie 3-letni rekord w stosunku do franka

Rośnie nachylenie krzywej SPW

W minionym tygodniu w trakcie obniżek długi koniec krzywej SPW (10Y) spadał wolniej niż krótki koniec (2Y), a w dniach wzrostowych rósł szybciej, w wyniku czego nachylenie krzywej SPW wzrosło do najwyższego poziomu od stycznia (0,40 p.p.). Naszym zdaniem obrazuje to ugruntowanie przekonania wśród inwestorów, że końca podwyżek w kraju na razie jeszcze nie widać. W piątek krzywa SPW podniosła się o odpowiednio 3, 8 i 12 pb. do 6,44% (2Y), 7,11% (5Y) i 6,84% (10Y). Analogicznie przesunęła się krzywa PLN IRS (+6 pb.) oraz nieco słabiej krzywa PLN FRA (+3 pb.). Warto także odnotować, że długi koniec krzywej WIBOR (1Y) przerwał długą serię wzrostową i drugą sesję z rzędu pozostał na niezmienionym poziomie. Zmiany te miały w tle wyższy niż wstępny odczyt krajowej inflacji za kwiecień oraz przecenę na rynku długu w Europie.

Dziś spodziewamy się korekty piątkowych wzrostów dochodowości w ślad za rynkami bazowymi. W perspektywie końca tygodnia krajowe publikacje o PKB, płacach i produkcji przemysłowej mają szansę wybijać krajowe rentowności z spadkowego trendu, jaki będą według nas nadawać rynki bazowe.

 

W piątek dolar (UD) tracił wobec szerokiego rynku. Jak kurs euro do złotego (EUR/PLN) zareaguje na dane z krajowej gospodarki?  - 1

 

Zobacz także: SPW ponownie atakują wieloletnie rekordy

 

Poprawa nastrojów hamuje wzrosty dolara

W piątek dolar tracił wobec szerokiego rynku (śr. -0,4%) w związku z słabnięciem awersji do ryzyka. Najmocniej wobec walut surowcowych, natomiast w przypadku euro kurs EURUSD podniósł się o 30 pb. do 1,0410. W ciągu dnia podaż próbowała zepchnąć kurs nawet poniżej 1,0350, ale słaby odczyt indeksu Michigan pomógł wrócić ponad poziom otwarcia. Warto odnotować, że w wyniku ostatniej słabości euro (nie tylko wobec dolara) USDCHF po trzech latach przerwy wrócił powyżej poziomu parytetu.

Dziś o poranku EURUSD otworzył się blisko poziomu zamknięcia i balansuje przy 1,04. Jak na razie wygląda na to, że rynek skutecznie wybronił poziom 1,0350, ale naszym zdaniem, póki nie przebijemy wyraźnie lokalnych maksimów z 1,0425 w górę, można spodziewać się kolejnej próby przełamania wsparcia na 1,0350. Zwłaszcza, że w grze pod recesyjny scenariusz odpływ kapitału do USA naszym zdaniem będzie przybierał na sile.

 

W piątek dolar (UD) tracił wobec szerokiego rynku. Jak kurs euro do złotego (EUR/PLN) zareaguje na dane z krajowej gospodarki?  - 2

 

Zobacz także: Zobacz, po ile jest funt, forint, korona, frank, euro, jen, dolar oraz rubel

 

EURPLN wciąż w konsolidacji

W piątek kurs EURPLN próbował atakować 4,70, ale został zawrócony przy 4,6970, by finalnie zamknąć dzień na 4,6790 (2,2 gr powyżej otwarcia). To kolejny dzień konsolidacji pomiędzy 4,65 i 4,70, co wypadkowo można uznać za stabilny wynik przy widocznej ostatnio silnej awersji do ryzyka. Tyle szczęścia nie miał węgierski forint (śr. -0,9%), który kieruje się na historyczne maksima na parze EURHUF.

W trakcie sesji azjatyckiej EURPLN otworzył się luką spadkową ponad 0,5 gr i nieśmiało próbuje zmierzać na południe. Dla inwestorów kluczowe jest ujarzmienie obecnej inflacji w Polsce, więc jeżeli chwyciłaby ww. narracja o globalnym spowolnieniu o źródle w Chinach, złoty mógłby w skali tygodnia skorzystać na rosnącej wypadkowo realnej stopie procentowej w kraju. Szczególnie, że zaplanowane do publikacji w tym tygodniu krajowe będą według nas zaskakiwać w górę.

 

kursy walutowe

 

Zobacz także: Długoterminowa prognoza kursów walutowych

 


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk