• Odbierz prezent
Duże wzrosty nie tylko na Wall Street! Blue chipy (WIG20) mocno w górę
fot. freepik.com

Piątkowa sesja zakończyła się ze wzrostem kluczowych indeksów na Wall Street, indeks S&P 500 zyskał 1,7%, a Nasdaq podrożał o 1,2%. Amerykański sektor bankowy pozytywnie zareagował na pozwolenie Fedu na wznowienie odkupu akcji i wypłaty dywidendy już od czerwca br. Z globalnych rynków ulatnia się ryzyko wynikające z blokady Kanału Sueskiego, kontenerowiec został już zdjęty z mielizny.

Wielka Brytania utrzymuje plany wychodzenia z lockdownów

pomimo rozwijającej się w Europie III fali koronawirusa, dodatkowo brytyjski wiceminister zdrowia ogłosił, że od września osoby najstarsze i najbardziej narażone otrzymają III dawkę szczepionki, która ma wzmocnić ich odporność zwłaszcza na nowe odmiany koronawirusa.

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia przyniosła odreagowanie po kilku słabszych dniach

Indeks WIG20 zyskał 2,2%, głównie za sprawą rosnącego o 6,1% KGHM, spółka po sesji poinformowała, że wraz ze spółkami energetycznymi (PGE, Tauron, Enea) podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1 za 532 mln zł. PGE posiadała 70% udziałów w podmiocie, a pozostałe wymienione spółki po 10%. Spółka będąca przedmiotem umowy będzie odpowiedzialna za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

W indeksie blue chipów jeszcze silniej wzrosły walory CCC (+8,7%), LPP (+6,8%) i JSW (+6,7%)

a w największym odwrocie znalazł się Mercator (-1,9%). Indeks mWIG40 podrożał o 1,2%, a do liderów indeksu należał Famur (+5,9%), Develia (+5,3%), która rozważa przeprowadzenie obligacji do kwoty 400 mln zł i Benefit Systems (+4,9%), na przeciwległym biegunie w indeksie znalazły się walory OncoArendi (-4,4%).

W indeksie małych spółek

sWIG80 (+1,6%) dwucyfrowy wzrost odnotował Asbis (+12,3%), który przedstawił dziś prognozę wyników na 2021 r. – zysk netto szacowany jest w przedziale od 47 mln USD do 51 mln USD. Silne wzrosty odnotował również Ryvu (+8,9%), Mabion (+7,6%) i Astarta (+7,2%), natomiast wyraźną słabość zaprezentowały walory Sanok Rubber Company (-7,2%).

Z pozostałych informacji:

  1.  Grupa Azoty szacuje skonsolidowany wynik netto w ubiegłym kwartale na 92 mln zł, wobec 11 mln zł straty w analogicznym okresie 2019 r. Konsensus zakładał stratę netto na poziomie 7,7 mln zł, a Grupa informuje, że wynik uwzględnia rekompensaty należne za lata 2019-2020 i dofinansowania z tarczy.
  2.  Grupa Kęty miała 430 mln zł zysku netto w 2020 r. (w grudniu spółka szacowała wynik na poziomie 417 mln zł).
  3.  Spółka zależna NanoGroup podpisała umowę z chińską firmą na produkcję pierwszej partii kandydata na lek onkologiczny.
  4.  Spółka Vercom z grupy R22 informuje o przygotowaniach do IPO.

Alior Bank

Alior Bank SA – bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną 17 listopada 2008. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Alior Bank stworzył w pełni internetowy bank i bankowy internetowy kantor walutowy. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk