• Odbierz prezent
Duże wzrosty cen akcji z sektora bankowego oraz KGHM. Szczepionka od AstraZeneca przywrócona przez część państw
fot. freepik.com

Czwartkowa sesja przyniosła solidne schłodzenie na Wall Street – indeks S&P 500 przecenił się o 1,5%, a Nasdaq o 3%. Atrakcyjność rynku akcji systematycznie maleje wraz ze wzrostem rentowności obligacji, 10-letnie obligacje Stanów Zjednoczonych powracają na poziomy z października-listopada 2019 roku, a 30-letnie przebiły wczoraj maksima z końca roku poprzedzającego wybuch pandemii.

W temacie szczepionki AstraZeneca stanowisko zajęła Europejska Agencja Leków (EMA),

zdaniem EMA szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku pomiędzy szczepieniem a wystąpieniem zakrzepów, badania nad tym tematem wciąż będą prowadzone, ale zdaniem Agencji ryzyko wystąpienia zakrzepu u osób po szczepieniu nie wzrasta. Część państw ogłosiła już przywrócenie szczepień tym preparatem. 

Krajowy indeks blue chipów zyskał wczoraj 1,1%,

po środowej wyprzedaży odbiły banki i spółki odzieżowe, najmocniej zyskał Santander Bank (+4,6%), a do wzrostów indeksu, ze względu na znaczący udział, najmocniej kontrybuowały walory PKO BP (+3,1%) i KGHM (+2,8%). Na przeciwległym biegunie znalazły się walory CD Projektu (-4,5%) i JSW (-1,6%). Indeks mWIG40 (-0,3%) jako jedyny z kluczowych zakończył sesję na minusie, wśród spółek najmocniej potaniał Famur (-8,3%), Mabion (-6,7%), BNP (-6,3%) i Biomed-Lublin (-5,7%), inwestorzy realizują zyski po dynamicznych wzrostach na „covidowych” walorach.

Na czele indeksu znalazł się Comarch (+4,5%)

Indeks sWIG80 (+1%) podążał w zgodnym kierunku z blue chipami, a w indeksie dominowały walory Sanwilu (+12,1%), Lubawy (+8,8%) i Asbisu (+8,4%) – ostatnia ze wspomnianych spółek podkreśla, że pozytywnie ocenia perspektywy całego 2021 roku i spodziewa się wzrostu rentowności. Na dole zestawienia małych spółek z indeksu wylądował Arctic Paper (-3,8%) i AB (-3,5%).

Z pozostałych informacji:

1. Netia miała w IV kw. 114 mln zł EBITDA, w przybliżeniu zgodnie z konsensusem i wynikiem z ubiegłego roku. Zysk netto spółki wyniósł 7,7 mln zł, był niższy od konsensusu o 43%, ale wyższy r/r o 344% (z racji niskiego punktu odniesienia).

2. Strata netto Getin Noble Banku w ubiegłym kwartale wyniosła 133 mln zł, wobec szacunków analityków zakładających stratę na poziomie 168 mln zł.

3. Atal w IV kw. 2020 r. wypracował 85 mln zł zysku wobec konsensusu 69 mln zł, r/r wynik poprawił się o 88%.


Alior Bank

Alior Bank SA – bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną 17 listopada 2008. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Alior Bank stworzył w pełni internetowy bank i bankowy internetowy kantor walutowy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk