• Odbierz prezent
Duże spadki w sektorze bankowym, szczególnie PKO BP. Decyzja BOJ o zaprzestaniu zakupów funduszy ETF na lokalny rynek akcji
fot. freepik.com

Sesja w piątek na warszawskiej giełdzie odbywała się pod dyktando strony podażowej. Szeroki WIG stracił 1,39%, przy relatywnej słabości segmentu blue chipów i sile małych spółek (sWIG810 +1,14%). Najbardziej na poziomie całego rynku ciążyły spadki m.in. PKO BP (-2,45%), czy KGHM (-2,9%). Na poziomie sektorowym obciążeniem był praktycznie cały sektor bankowy (WIG-Banki -2,17%). Mocno traciły także WIG-Leki (-7,21%), WIG-Moto (- 6,7%) oraz WIG-Odzież (-3,1%).

Na wyprzedaż na krajowym parkiecie wpływa niepewność co do kontynuacji trendu wzrostowego na rynkach bazowych,

znaczące przyspieszenie trzeciej fali koronawirusa a co za tym idzie wprowadzenie częściowego lockdownu, a także słabość techniczna WIG20. W okresie ostatnich dwóch tygodni strona popytowa starała się wielokrotnie pokonać poziom 2020 pkt. Słabość na powyższym poziomie została jednakże wykorzystana przez sprzedających. Obecnie z technicznego punktu widzenia kluczowy na indeksie WIG20 pozostaje poziom 1900 pkt, którego trwałe przełamanie oznaczałoby powrót indeksu blue chipów do trendu spadkowego.

Już po zakończeniu sesji w piątek na rynek napłynął szereg raportów spółek,

w tym znacząca część z sektora gamingowego. PlayWay poinformował o sprzedaży 61 tys. sztuk swojej najnowszej gry Mr. Prepper w 72h i zwrocie wszystkich kosztów produkcji w 12h. W związku z powyższym akcje PLW mogą znaleźć się w dniu dzisiejszym w centrum uwagi inwestorów

Bieżący tydzień będzie stał pod znakiem wystąpień prezesów banków centralnych,

publikacji najnowszych indeksów PMI, a także raportów wielu spółek na GPW. We wtorek i środę przed komisjami w Kongresie USA będą zeznawać prezes Fed Jerome Powell i sekretarz skarbu Janet Yellen. Ponadto ponad połowa członków FOMC będzie przemawiać w tym tygodniu. W kraju oczy inwestorów będą zwrócone na publikację raportów rocznych spółek.

W najbliższych dniach swoje wyniki pokażą

m.in. PGE, Asseco Poland, KGHM, Cyfrowy Polsat, PZU i PGNiG. Tydzień na rynkach azjatyckich rozpoczął się w minorowych nastrojach. Z jednej strony ciąży negatywny sentyment z Stanów Zjednoczonych, a z drugiej decyzja BOJ o zaprzestaniu ciągłych zakupów funduszy ETF na lokalny rynek akcji. W zamian Bank Japonii ma wchodzić na rynek z zakupami jedynie w okresach zwiększonego niepokoju wśród inwestorów i niestabilności na rynku.

Co więcej, BOJ wykluczył z zakupów ETFy

powiązane z Nikkei 225 na rzecz indeksu Topix. Kontrakty terminowe na DAX30 i S&P 500 wskazują w godzinach porannych, iż również w Warszawie powinniśmy spodziewać się nieznacznie spadkowego otwarcia.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk