• Odbierz prezent
Duże spadki notowań Allegro, PGNiG oraz PZU. Akcje Millenium i Kernel motorem napędowym giełdy
fot. freepik.com

Po poniedziałkowym, mocnym odbiciu szerokiego rynku, wtorkowa sesja na GPW w Warszawie przebiegała w minorowych nastrojach. Strona podażowa rynku dyktowała warunki w jakich odbywał się handel na akcjach spółek należących do indeksu WIG20, który stracił w ciągu dnia ponad 2%. Mocno na zachowaniu indeksu ważyły przede wszystkim walory Allegro (-3,59%), PGNiG (-3,21%) oraz PZU (-3,12%). Na dodatnich poziomach handel zakończyły jedynie akcje dwóch spółek – Dino Polska i Lotos. Z kolei relatywnie dobra atmosfera panowała na indeksach małych i średnich spółek. Liderem wzrostów był mWIG40, który zyskał 0,40%. Motorem napędowym były przede wszystkim walory Kernel (+4,66%) oraz banku Millenium (+4,58%). Wysoka zmienność charakteryzowała zachowanie akcji JSW – obrót wyniósł ponad 140 mln zł.

W Stanach Zjednoczonych uwaga inwestorów była zwrócona przede wszystkim na wystąpienie Janet Yellen, która jest nominowana na stanowisko sekretarza stanu w administracji nowego Prezydenta USA – Joe Biden’a. Yellen podkreśliła że jej podstawowym zadaniem będzie pomoc obywatelom amerykańskim w wydostaniu się z zapaści spowodowanej restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19. Powyższe ma przede wszystkim opierać się na wielkim pakiecie fiskalnym, a kwestia jego kosztów i wzrostu zadłużenia pozostaje „na drugim planie”.

Powyższe stanowisko zostało pozytywnie przyjęte przez tamtejszych inwestorów na rynku akcji. Zarówno S&P500, jak i technologiczny Nasdaq zanotowały solidne wzrosty kończąc handel z dzienną zamianą na poziomie odpowiednio +0,81% i +1,51%. Spółki technologiczne odrabiały zatem słabe zachowanie z poprzednich dni. Akcje Facebook i Alphabet zyskiwały ponad 3%., a Microsoft prawie 2%. W handlu posesyjnym, walory Netflix zyskały ok. 11 proc. w reakcji na opublikowane przez spółkę wyniki kwartale, a także zasygnalizowanie możliwości skupu akcji własnych.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W godzinach porannych na rynkach akcji panuje względny optymizm. Zarówno kontrakty terminowe na S&P500, jak i DAX30 są kwotowane na dodatnich poziomach, co może implikować pozytywne otwarcie handlu w Warszawie. Po wczorajszych spadkach indeksu krajowych blue chipów, WIG20 znalazł się poniżej poziomu 2000 punktów. To właśnie ww. strefa stanowi obecnie ważny poziom oporu w sytuacji odbicia notowań. W przypadku negacji ww. scenariusza kolejnym poziomem wsparcia będzie dopiero strefa 1860 punktów.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk