• Odbierz prezent
Duże spadki kursu dolara USD/PLN. Odreagowuje również euro EUR/PLN. Polski złoty odrabia straty. Brexit jednak z umową?

Chwilowa cisza wokół wojny handlowej. W tym tygodniu głównym tematem dla inwestorów będzie posiedzenie EBC. Ostatnie dni wspierają brytyjską walutę. Czy RPP zmieni kierunek?

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 01.09.2019-09.09.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,3297

3,9637

3,9116

4,7681

Maksimum

4,3763

4,0362

3,9975

4,8699

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Brexit jednak z umową? - 1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Ostatnie dni to wyraźna korekta w aktualnym trendzie wzrostowym na kursie franka do złotego CHF/PLN. Można powiedzieć, że ta para jest swoistym barometrem nastrojów rynkowych w kontekście polskich par walutowych. Jeżeli złotówka traci w stosunku do franka, to możemy mówić o strachu panującym wśród inwestorów, a tym samym ich awersji do ryzyka. Aktualnie jednak PLN powrócił do łask rynkowych graczy. Jest to spowodowane poprawą nastrojów. Stany Zjednoczone powróciły do rozmów z Chinami i na razie przestały napływać negatywne wieści z frontu konfliktu handlowego. Również sytuacja w Wielkiej Brytanii (przynajmniej na jakiś czas) trochę się uspokoiła, a każda dobra wiadomość z Wysp jest przyjmowana za dobrą monetę (nawet jeśli na chwilę i na wyrost). Rosną też oczekiwania wobec EBC w sprawie luzowania polityki. Jeżeli taki pozytywny (a przynajmniej mniej negatywny) klimat się utrzyma, to kurs CHF/PLN może na dłużej pozostać poniżej 4 zł.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Brexit jednak z umową? - 2

Wykres kursu euro do złotego, interwał 4-godzinowy

Chwilowe odreagowanie na kursie euro do złotego EUR/PLN. W czwartek czeka nas najprawdopodobniej najważniejsze wydarzenie bieżącego tygodnia. Chodzi tutaj oczywiście o posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwania wobec europejskich władz monetarnych pozostają od jakiegoś czasu niezmienne. Inwestorzy liczą na luzowanie polityki pieniężnej w strefie euro. Pozostaje jednak jedno najistotniejsze pytanie: czy Mario Draghi w przeddzień złożenia stanowiska będzie chciał jeszcze podejmować jakiekolwiek kroki? Aktualnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest obniżka stóp procentowych (mówi się o 10 pb) albo ponowne wznowienie programu QE. Warto zatem śledzić uważnie czwartkowe doniesienia, gdyż będą one miały kluczowy wpływ na kształtowanie się notowań tej pary walutowej. 

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Brexit jednak z umową? - 3

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Na kursie dolara do złotego USD/PLN również można dostrzec, że nasza waluta złapała chwilowy oddech. W ciągu ostatnich dni cena dolara amerykańskiego spadła o ok. 7 groszy i aktualnie oscyluje w okolicach 3,93 zł. W ostatnim czasie na notowania tego instrumentu główny wpływ miała napięta sytuacja na linii Stany Zjednoczone - Chiny, która już kolejny raz osiągała punkt bliski wrzenia. Jednak teraz, kiedy obie strony usiadły do rozmów, a twitter Donalda Trumpa milczy, do łask inwestorów powróciły bardziej ryzykowne aktywa, w tym polski złoty. Co prawda w tym tygodniu czeka nas posiedzenie RPP, ale biorąc pod uwagę niezmienny pogląd naszych władz monetarnych na kształtowanie polityki pieniężnej, trudno spodziewać się większych zmian. 

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Brexit jednak z umową? - 4

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 4-godzinowy

Funt zyskuje na wartości, ale trudno jednoznacznie określić przyczynę takiego ruchu. O ile dzisiejsze dane makroekonomiczne dotyczące dynamiki PKB oraz produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii okazały się lepsze od oczekiwań, o tyle sytuacja wokół brexitu daleka jest od jakiegokolwiek rozwiązania. Brytyjscy parlamentarzyści chcą przesunięcia terminu wyjścia z Unii Europejskiej na koniec stycznia 2020 roku, aby zyskać trochę więcej czasu na wynegocjowanie satysfakcjonującej umowy. Natomiast premier Boris Johnson jest zdeterminowany, aby zablokować taki ruch i utrzymać datę 31 października tego roku. Zatem przewidywanie najbliższej przyszłości dotyczącej brexitu staje się powoli jak wróżenie z fusów. Warto zatem przyglądać się wydarzeniom na Wyspach, aby w odpowiednim czasie reagować na ponadprzeciętne wahania kursowe, do których, biorąc pod uwagę brak wspólnego zdania wśród polityków,  z dużym prawdopodobieństwem będzie dochodziło.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk