• Odbierz prezent
Duża zmiana w składzie kluczowych indeksów: Mercator Medical zastąpi Alior Bank w indeksie WIG20
fot. freepik.com

Wyprzedaż na amerykańskim rynku była w czwartek kontynuowana, podobnie jak we wcześniejszych dniach dynamika zmian indeksu Nasdaq (-2,1%) przewyższała dynamikę spadków indeksu S&P 500 (-1,3%). Wystąpienie Prezesa Fed Jerome Powella nie zmieniło negatywnego nastawienia do rynku akcji. Prezes spodziewa się przejściowego wzrostu inflacji po otwarciu gospodarek, jednak szacuje wzrost na akceptowalnym poziomie, który nie zaburzy akomodacyjnej polityki pieniężnej Fedu.

Dodatkowo podkreśla,

że perspektywy dla wzrostu PKB ulegają poprawie. Podczas gdy Demokraci starają się jak najszybciej wprowadzić jak największy pakiet fiskalny, opozycja stara się wynegocjować obniżenie wsparcia i stara się wydłużyć proces debaty. W reakcji na utrzymanie ograniczonych dostaw ropy naftowej przez OPEC+ surowiec drożeje – cena ropy WTI sięga już 65 USD.

Krajowe indeksy zakończyły wczorajszą sesję bez większych zmian

– indeks blue chipów minimalnie zyskał, a indeksy średnich i mniejszych spółek znalazły się w lekkim odwrocie. Wśród blue chipów potaniały jedynie walory KGHM (-2,9%), podążając za zniżką cen miedzi, Allegro (-2,6%), Pekao (-0,9%) i Cyfrowego Polsatu (-0,1%). Z drugiej strony najmocniej zyskał Alior (+4,3%). W indeksie mWIG40 o 15,7% przecenił się Cormay, a o 7,7% wzrósł CI Games – po ustaleniu daty premiery gry „Sniper Ghost Warrior Contracts 2” na 4 czerwca. Jednak najwięcej zamieszania wywołał Mabion, który otworzył się z 26%-ową zwyżką, następnie drożał nawet o 66%, a ostatecznie zakończył dzień na poziomie kursu odniesienia.

Po sesji 19 marca nastąpi duża zmiana w składzie kluczowych indeksów:

Mercator Medical zastąpi Alior Bank w indeksie WIG20. Alior wejdzie w skład indeksu mWIG40, podobnie jak OncoArendi Therapeutics, Polenergia, Selvita i Stalprodukt. Wymienionym spółkom miejsca ustąpią BNP Paribas, CI Games, PZ Cormay i Mabion – same trafią do składu indeksu sWIG80, razem ze spółkami: Cognor, Erbud, IMC, Instal Kraków, Mangata, Mobruk, Quercus, Serinus, Skarbiec i Sygnity. Z indeksu sWIG80, oprócz tych „awansujących do mWIG40” odejdą: AC Autogaz, All in Games, Asseco BS, Eko Export, Games Operators, Getin Noble, Inter Rao Lietuva, MLP Group, Police i Śnieżka.

Z istotnych informacji warto zwrócić uwagę, na to że:

1. Zysk sektora bankowego w styczniu wyniósł 332 mln zł, co oznacza spadek r/r o 41,8%.

2. Według anonimowych źródeł Reutersa KGHM planuje sprzedaż dwóch kopalni miedzi w USA.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk