• Odbierz prezent
Duża rozbieżność pomiędzy notowaniami małych i dużych spółek na giełdzie w Warszawie

Wtorkowa sesja przyniosła delikatną korektę na globalnych rynkach akcji. Bijący w ostatnich dniach rekordy indeks Nasdaq stracił 0,9%, gdy S&P 500 przecenił się o 1,1% - nawet przy gorszych nastrojach wśród inwestorów spółki technologiczne były preferowane, a podczas sesji wyznaczyły kolejny z rzędu, historyczny rekord notowań.

Korekcie na rynkach akcji towarzyszył wzrost notowań złota do poziomu 1810 USD, tym samym złoto pokonało poziomy wyznaczone pod koniec czerwca i potwierdziło trwający trend wzrostowy. Pozytywnie na notowania amerykańskich spółek technologicznych może oddziaływać wypowiedź sekretarza stanu USA Mike Pompeo o rozważaniach na temat wprowadzenia zakazu chińskich aplikacji społecznościowych.

Na giełdzie w Warszawie powstała rozbieżność pomiędzy zachowaniem dużych i małych spółek, WIG20 stracił 1%, MWIG40 spadł o 1,6%, a w tym samym czasie notowania SWIG80 wzrosły o 0,3%. Kolejny raz notowania małych spółek opierają się globalnym słabszym nastrojom. Warto zauważyć, że indeks SWIG80 zyskuje od początku roku już ponad 15%, podczas gdy duże (WIG20) i średnie (mWIG40) spółki cały czas mają jeszcze sporo do odrobienia do poziomów z początku roku. Ze spółek spoza WIG20, które notują ostatnio znaczący wzrost obrotów, ciekawa sesja miała miejsce na spółce Mercator. W pierwszej części sesji inwestorzy dyskontowali jeszcze podane dzień wcześniej informacje o nowych zamówieniach i papier zaliczył nowe historyczne maksimum przy poziomie 144 zł, po to by jednak w drugiej fazie sesji do głosu doszli realizujący zyski, spychając notowania na zamknięcie 19 zł niżej. Obroty były jedne z najwyższych na rynku i wyniosły 55 mln zł. Z kolei 5%-owa korekta wydarzyła się na akcjach Biomed Lublin, która poinformowała o zamiarach emisji 6 mln akcji. Wysokie obroty (15 mln zł) vs. swoja średnia zanotował też ML System- spółka prowadząca działalność w obszarze odnawialnych źródeł energii. Ta spółka także w ostatnich dniach informowała o znaczących umowach. Dzienny wzrost na zamknięcie wyniósł 14,5%, jednak intraday spółka rosła o pow. 25%. Tu także w drugiej fazie sesji do głosu doszli realizujący zyski.

WIG w układzie dziennym

Duża rozbieżność pomiędzy notowaniami małych i dużych spółek na giełdzie w Warszawie - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk