• Odbierz prezent
Duet idealny - polityka fiskalna i monetarna. Kto i dlaczego jest tego zdania?

Europejska sesja zakończyła się w pozytywnych nastrojach, choć optymizm wśród kupujących nieco osłabł przed zakończeniem handlu. Z kolei indeksy za oceanem zaczęły spadać w obliczu przemówienia Prezesa Rezerwy Federalnej.

Można odnieść wrażenie, że dzisiejsze słowa Powella nie wniosły niczego nowego. Prezes Fedu podkreślił znaczenie “duetu” składającego się z polityki fiskalnej oraz polityki monetarnej. Ponieważ według Powella ryzyko niedostatecznego wspierania gospodarki jest znacznie większe niż ryzyko nadmiernej stymulacji, można przypuszczać, że Fed byłby zadowolony z większego pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych. W trakcie wystąpienia dość dynamicznie traciły spółki technologiczne, zniżkując ponad 0,50%. Indeks S&P 500 również znalazł się na minusie, choć Dow Jones wciąż utrzymuje się powyżej kursu odniesienia.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie bardzo udaną sesję zaliczyły banki. W indeksie WIG20 najlepiej poradził sobie Alior Bank, który zyskał na koniec dnia nieco ponad 8%. Dla części kupujących impulsem mogła być rekomendacja “kupuj” od Wood & Company z ceną docelową 18,18 zł. Wśród spółek z mWIG40 królował Bank Millennium, w przypadku którego agencja Fitch utrzymała długoterminowy rating na poziomie “BBB-” z perspektywą stabilną. Indeks WIG-BANKI wzrósł dziś ostatecznie o 3,88%.

Spośród trzech indeksów z GPW najlepiej poradził sobie WIG20 (+0,21%). Indeks mWIG40 zakończył dzień 0,16% niżej natomiast sWIG80 odjął 0,06%

 


Łukasz Pachucki

Dział Analiz XTB

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk