• Odbierz prezent
Drugi lockdown to idealne warunki do zmanipulowania „ulicy”? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Sytuacja na rynkach finansowy robi się coraz bardziej napięta. Największe interwencje banków centralnych (w historii) są już niewystarczające, a ryzykowne aktywa potrzebują kolejnych zastrzyków płynnościowych. Bilans Rezerwy Federalnej od szczytu z 10 czerwca (7.16 biliona $) pozostaje praktycznie niezmieniony (przedział 6.9 – 7.1 biliona $). Powell w ostatnich przemówieniach mówił o tym, że FED zrobił już wszystko w ramach programu Main Street Lending Program i wywiera dużą presję na rząd Stanów Zjednoczonych, który nie może dogadać się w sprawie wielkości kolejnego programu pomocowego.

Drugi lockdown to idealne warunki do zmanipulowania „ulicy”? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Dolar jest nadal królem w okresie niepewności

Indeks dolara od końcówki lipca do 22 września pozostawał w konsolidacji. Rekordowa ilość „shortów” na dolarze sprawiła, iż więksi gracze mogą idealnie wykorzystać warunki do wycięcia krótkich pozycji.

Drugi lockdown to idealne warunki do zmanipulowania „ulicy”? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 2

Jeżeli rząd Stanów Zjednoczonych do końca września nie dogada się w sprawie kolejnego programu, to pomoc może przyjść dopiero po wyborach, a nawet w pierwszym kwartale 2021 roku.

Drugi lockdown to idealne warunki do zmanipulowania „ulicy”? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 3

Rezerwa Federalna jak na razie jest spokojna i prawdopodobnie czeka na ekstremalnie dużą zmienność zbliżoną do ponad 5% dziennych spadków na giełdach. Dopiero wtedy mogą zacząć się kolejne interwencje. Coraz więcej mówi się o tym, że kolejna interwencja nie będzie już obejmowała tylko Wall Street, ale i przeciętnych Amerykanów, którzy mogliby w określonym czasie wydać „cyfrowe dolary”. Dla FEDu byłby to idealny pretekst to wywołania upragnionej inflacji powyżej 2%- tylko po to, aby jeszcze bardziej zdewaluować dług Stanów Zjednoczonych i jeszcze bardziej uzależnić rząd USA od prywatnego banku centralnego. Dużym argumentem dla FEDu w wypuszczeniu „dolara cyfrowego” może być szybkość dokonywanych interwencji. Wystarczyłaby do tego zwykła aplikacja, którą mógłby ściągnąć każdy Amerykanin i po spełnieniu określonych wymogów mógłby się cieszyć zakupami na koszt FEDu.

Jak mogą zachować się poszczególne aktywa?

Ten tydzień jest potwierdzeniem tego, że najlepszą krótkoterminową inwestycją w warunkach wzmożonej niepewności nadal pozostaje dolar amerykański, który umacnia się względem wszystkich walut, w tym jena i franka. Złotosrebro nie jest w ostatnich dniach bezpieczną przystanią, ale stanie się po kolejnych interwencjach FEDu. Srebro (w pierwszej fazie wyprzedaży) od końcówki lutego straciło 14,3%. W momencie, gdy zaczął się lockdown w Europie i USA straciło 33,5%. Obecna pierwsze korekta to 21% od szczytu z 7 sierpnia. Zakładając, że jesteśmy w fazie „przed- lockdownowej” srebro może spaść ponad 33%. Obecny spadek to już 25%. 33% spadek zostanie osiągnięty w okolicy 19,5 dolara za uncję. Zakładając jeszcze większą korektę, srebro może być warte nawet 15,8$. Biorąc pod uwagę to, że metale w ostatnich miesiąca były w TOP5 najpopularniejszych inwestycji na świecie, to ilość wyrzucanych długich pozycji z rynku może doprowadzić do pokaźnej przeceny.

Drugi lockdown to idealne warunki do zmanipulowania „ulicy”? – komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 4

Drugi lockdown to także ogromny szok dla gospodarek, ponieważ będzie niósł za sobą jeszcze więcej niepewności oraz przełoży się na jeszcze większą skalę bankructw przedsiębiorstw. Kto nie czuje się pewnie w „shortach” (a preferuje "longi") na srebrze moim zdaniem powinien poczekać na kolejną interwencję FEDu lub ogłoszenie kolejnego pakiety pomocowego przez Kongres w USA ( który na chwilę obecną jest mało realny).

Indeksy w długim terminie przy obecnej (albo jeszcze większej) skali skupu aktywów nadal powinny zyskiwać, ale jak na razie potencjalny drugi lockdown sprawia, że niepewność jest duża, a może być jeszcze większa. Osobiście, jeżeli miałby długoterminowo pozycjonować się na jakimkolwiek instrumencie, to preferowałbym warunki o ekstremalnie negatywnym sentymencie i cierpliwym wyczekiwaniu na kolejne prawdopodobnie już nieuniknione interwencje banków centralnych.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk