• Odbierz prezent
Drugi Lehman Brothers? Bliżej Giełdy - Maciej Kietliński
fot. Materiał partnera

Credit Suisse, bank mający pod swoim zarządem aktywa warte przeszło 1,5 bln CHF oraz zatrudniający około 50 000 pracowników na całym świecie od trzech kwartałów notuje coraz to gorsze wyniki.

Szwajcarski gigant od lipca pozostaje w procesie restrukturyzacji, do której doprowadziły dwie, chybione inwestycje. Jedną z nich był fundusz Archeos Capital Management, który został zlikwidowany jeszcze w 2021 roku. Zarządzał nim znany inwestor Bill Hwang, który według różnych szacunków odnotował stratę od 8 do 20 mld USD. W wyniku upadłości funduszu Credit Suisse mógł stracić nawet 5,1 mld USD, a dyrektor działu ryzyka został zwolniony. W wyniku obaw inwestorów o powtórkę z roku 2008, akcje szwajcarskiego banku znalazły się w okolicy historycznych minimów. Tymczasem, w trakcie wtorkowej sesji silnie zwyżkowały akcje PKN Orlen. Wzrost o 5,6% może być po części tłumaczony słowami prezesa Obajtka. W rozmowie na antenie RMF FM zasugerował on, że kierowany przez niego koncern nie zapłaci podatku od zysków nadzwyczajnych, ponieważ takich zysków spółka po prostu nie odnotowała. PKN Orlen szacuje, że wszelkiego rodzaju daniny jakie spółka przekazuje do budżetu państwa przekroczyły w 2022 roku kwotę 44 mld złotych.

Zapraszamy na webinar Bliżej Giełdy, w którym prezentujemy najważniejsze informacje rynkowe oraz omawiamy najciekawsze spółki notowane na krajowym i zagranicznych parkietach.

 

W najnowszym webinarze:

  • Drugi Lehman Brothers?
  • PKN Orlen nie zapłaci podatku od zysków nadzwyczajnych?
  • Czwarty kwartał roku okazją dla branży e-commerce?

 

Oglądaj online

 

Nota prawna XTB


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk