• Odbierz prezent
Drastyczny spadek liczby rynkowych byków i wzrost ilości niedźwiedzi w USA

W trakcie ostatniego tygodnia obserwowaliśmy na rynkach finansowych kontynuację korekty spadkowej. W efekcie strachu mamy na amerykańskim rynku coraz mniej byków, natomiast mocno rośnie liczba niedźwiedzi. Czy to zapowiedź nadchodzącego przesilenia?

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków wzrosła z 42,3% do 42,8%. Jest to nieustannie najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi spadła z 34,5% do 33,1%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym uległa zwiększeniu. W zeszły czwartek było ich 23,2%, natomiast dzisiaj 24,1%.              

Źródło: sii.org.pl 

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia spadek ilości rynkowych byków o -7,1% do 24,9%. Z kolei liczba niedźwiedzi uległa zwiększeniu o +5,6% do 46,0% . Delikatnie wzrosła liczba osób o neutralnym nastawieniu. Po zwyżce o +1,5%, grupa ta wynosi 29,1%.

 Źródło: aaii.com

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Indeks strachu i chciwości, czyli Fear & Greed Index kolejny raz z rzędu spadł w ciągu ostatniego tygodnia. Obecnie wynosi 46 punktów. Podczas naszych poprzednich cotygodniowych aktualizacji znajdował się na poziomie: 56 punktów (17 września), 66 punktów (10 września), 78 punktów (3 września). Oznacza to, iż przeciągająca się korekta na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych, sprowadziła wskaźnik z zakresu ekstremalnej chciwości do terytorium neutralnego. Warto pamiętać, że wskaźnik ten potrafi osiągać naprawdę skrajne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

 Źródło: money.cnn.com

Źródło: money.cnn.com

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk