• Odbierz prezent
Dramatycznie słaby funt. Euro liderem wzrostów. Eklektyczny dolar

Do końca okresu przejściowego Wielkiej Brytanii pozostało już tylko 5 miesięcy. Brytyjczycy przyzwyczaili nas do tego, że sama realizacja decyzji referendalnej jest dla nich niezmiernie ciężka. Od podjęcia decyzji o opuszczeniu Unii minęły już 4 lata, a pomimo to nie udało się wypracować jasnego sposobu pożegnania się z UE. Na niespełna 5 miesięcy przed końcem okresu przejściowego możliwy jest nawet tzw. twardy Brexit. To tylko jedna z przyczyn słabości funta, ale w jej obliczu trudno się dziwić, że brytyjska waluta nie radzi sobie najlepiej. Miniony tydzień przyniósł 3- z rzędu osłabienie funta względem, i tak już słabej, złotówki. Kurs GBP/PLN na piątkowej sesji zmagania zakończył na poziomie 4.90 PLN. Dosyć niemrawo zachowywał się również dolar, który w końcu traktowany jest jako światowa gotówka. Ta niespójność doprowadza do marazmu, który podbijany jest niepewnością co do sytuacji rynków akcji. Na drugim walutowym biegunie znajduje się kurs euro oraz kurs franka. Polski złoty stracił na wartości w stosunku do obydwu walut. Skala przeceny była porównywalna. Za jedno euro płacimy więcej o 1,5 grosza w porównaniu do poniedziałkowego otwarcia. Kurs franka nie przełamał okrągłej bariery 4.20 PLN, ale i tak umocnił się w porównaniu do poniedziałkowego otwarcia.

Kurs funta - słaby, słabszy, najsłabszy

W zestawieniu z polskim złotym znaczenie mają przede wszystkim funt, euro, frank oraz dolar. Z tej czwórki istotnych par walutowych najsłabiej zachowuje się funt, co wydaje się być w pełni uzasadnione. Po pierwsze Brexit, a po drugie odczyty ekonomiczne z Wielkiej Brytanii w porównaniu do pozostałych członków UE wyglądają bardzo źle, a po trzecie Bank Anglii nie decyduje się na większe luzowanie ilościowe niż to co proponuje i realizuje Europejski Bank Centralny. W takiej sytuacji i otoczeniu kurs funta musi spadać. Wyraźnie widać to na parze GBP/USD, czyli zestawieniu brytyjskiego funta względem amerykańskiego dolara. Ostatnie 3 tygodnie to prawie 3% przecena.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN na interwale tygodniowym

Co dalej z euro, funtem, frankiem oraz dolarem?

Polski złoty zakończył dobrą passę. Umocnienie, które nie tak dawno miało miejsce, odbierane było przez Radę Polityki Pieniężnej jako niekorzystne dla naszej gospodarki. To jasny komunikat do tego, że w długiej perspektywie monetarni decydenci będą dbać o słabość naszej waluty. To oczywiście pomaga chociażby naszym eksporterom.  Euro, frank i dolar powinny się osłabiać. W przypadku funta w długim terminie nie wykluczone, że obserwować będziemy najgorszy możliwy scenariusz, a więc tendencję boczną.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk