• Odbierz prezent
Dostawca "patriotów" zyskuje na giełdzie

O tzw. „patriotach”, które miałyby wejść w skład polskiej obronności mówiono już od dłuższego czasu. „Patrioty” mają trafić do Polski znacznie szybciej niż się spodziewano. System obrony powietrznej Patriot jest produktem gigantycznego koncernu zbrojeniowego i aeronautycznego – Lockheed Martin. W dobie wzrastającego ryzyka geopolitycznego, spółka radzi sobie coraz lepiej na giełdzie.

 

O Locheed Martin

Lockheed Martin jest liderem w sektorze aeronautycznym, zbrojeniowym i zaawansowanych technologii. Należy do tzw. wielkiej piątki zbrojeniowej w USA. Koncern jest jednym z największych dostawców uzbrojenia na świecie (w 2009 w raporcie SIPRI największy dostawca). Lockheed Martin jest też czołowym dostawcą militariów dla Pentagonu. Wszystko co największe dotyczy właśnie amerykańskiego koncernu, który produkował nawet dla NASA.  Koncern jest także producentem systemów obronnych takich jak PATRIOT, który zamówiła od koncernu Polska.

 

Patrioty w Polsce już w 2020

Minister Obrony – Antoni Macierewicz podczas kilkudniowej wizyty w USA dopiął szczegółów związanych z zakupem baterii systemu obronnego Patriot. Dostawa systemu obrony powietrznej do Polski zależy nie tyle od samego producenta Lockheed Martin, ale przede wszystkim od amerykańskiego rządu. Na początku lipca rząd USA wydał memorandum, w którym wyraził zgodę na sprzedaż baterii obronnej Polsce. Podczas negocjacji kontraktu udało się także osiągnąć porozumienie w sprawie bezpiecznego transferu technologii do Polski, które gwarantuje rząd USA. Pierwsza dostawa przewidziania jest na 2020 rok.

 

Lockheed zyskuje dzięki napięciu

Dla koncernu zbrojeniowego, eskalacja konfliktów zbrojnych na świecie, to wzrost zainteresowania i zwiększenie liczby zamówień. Przede wszystkim zainteresowaniem cieszą się systemy antybalistyczne, takie jak THAAD. Nic zatem dziwnego, że Polskie MO, zdecydowało się na dostawy baterii obronnych Patriot od Lockheed Martin. W ciągu ostatnich miesięcy ceny akcji LM są coraz droższe. Co jest prawdopodobnie, reakcją na rosnące ryzyko gepolityczne. Dziś cena jednej akcji Lockheed Martin to 306,90 USD. 

Lockheed Martin notowania na NYSE w ciągu roku

FXMAG akcje dostawca "patriotów" zyskuje na giełdzie lockheed martin antoni macierewicz patriot 1


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk