• Odbierz prezent
Doniesienia w temacie pandemii koronawirusa głównym motorem zmian na indeksach w bieżącym tygodniu

Ruchy indeksów podczas piątkowej sesji mogły być mniej dynamiczne przez ograniczoną obecność amerykańskich inwestorów z powodu Dnia Niepodległości. Kluczowe giełdy w Europie Zachodniej znalazły się pod kreską: DAX stracił 0,6%, CAC40 0,8% a FTSE100 -1,3%.

Bez amerykańskich inwestorów „bykom” zabrakło optymizmu, a kluczowym pytaniem pozostaje to w jakich nastrojach inwestorzy z USA wrócą dzisiaj na rynek po długim weekendzie. Bieżący tydzień nie będzie obfity w dane makroekonomiczne, dlatego głównym motorem zmian na indeksach mogą być doniesienia w temacie pandemii koronawirusa. WHO poinformowała w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wystąpił rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem (212 326 przypadków). Najbardziej dotknięte państwa, biorąc pod uwagę wzrost nowych zachorowań, to USA, Brazylia i Indie. Notowaniom indeksów w Stanach Zjednoczonych nie sprzyjają informacje o kolejnych rekordowych wzrostach zakażeń w kilku stanach.

Obniżoną zmienność w piątek zaobserwowano również na krajowym rynku. WIG20 spadł jedynie o 0,2%, tym samym utrzymując się ponad poziomem 1800 pkt. Lepiej poradziły sobie średnie oraz małe spółki, rosnąć odpowiednio o 0,4% i 0,9%. Bardzo niskie obroty podczas piątkowej sesji (312 mln zł na WIG20) mogą wskazywać na to, że kluczowym czynnikiem determinującym kierunek ruchu na krajowym rynku jest zachowanie inwestorów zza Oceanu. Z informacji ze spółek: w PGNIG w piątek wyznaczono nowy termin uruchomienia bloku gazowego w EC Żerań (na 25 kwietnia 2021 r.; do tej pory planowanym terminem oddania inwestycji był koniec 2020 r). Równolegle opublikowano informację o gotowości do pracy dwóch kotłów gazowych powstających w Żeraniu już 1 września 2020 r. Na notowania beneficjenta pandemii kornowirusowej i lidera piątkowych wzrostów (wzrost o 11,5%), Mercator Medical, mogą pozytywnie wpłynąć informacje podane w weekend o zawarciu znaczących umów. Wśród spółek, które w piątek najmocniej zyskiwały był m.in. Biomed Lublin (BML) – wzrosty o 11% w reakcji na informację o nowych umowach na dostawy osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2.

WIG w układzie dziennym

Doniesienia w temacie pandemii koronawirusa głównym motorem zmian na indeksach w bieżącym tygodniu - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk