• Odbierz prezent
Donald Trump zrywa relacje z WHO

Piątkowa sesja za oceanem nie przyniosła większych zmian nie licząc indeksu Nastaq, który jako jedyny zyskał przeszło 1%. Podawane przez poszczególne spółki dane finansowe w mającym się ku końcowi sezonowi wyników za I kwartał raczej wpływały na notowania poszczególnych walorów i ze względu na niewielką wagę w indeksie nie przełożyły się ich ruch.

Optymizm związany ze stopniowym odmrażaniem gospodarek zaczyna być tłumiony obawami o dalszy rozwój konfliktu na linii USA-Chiny. W piątek prezydent D. Trump oznajmił zerwanie relacji z WHO, której reakcja na wybuch epidemii nie była odpowiednia a środki, które WHO miała otrzymać zostaną przekazane do innych organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym. Również w trakcie piątkowej konferencji D. Trump oświadczył, że Hongkong nie jest już na tyle autonomiczny, aby USA traktowały go w sposób uprzywilejowany. Dodatkowo zapowiedział, że Waszyngton podejmie kroki, by nałożyć sankcje na przedstawicieli władz w Pekinie, którzy brali udział w podważaniu autonomii tego regionu.

 

Piątkowa sesja mimo obrotów powyżej 2 mld zł nie przyniosła istotnych zmian indeksów na polskim parkiecie. Najbardziej indeksom ciążyły spółki z sektora bankowego, którego wynik odsetkowy ulegnie dalszemu pogorszeniu wskutek nieoczekiwanej decyzji obniżki stóp procentowych. Wśród spółek z indeksu WIG20 największe spadki dotknęły akcje CCC, Santandera oraz PZU. W przypadku PZU na notowania wpłynęła informacja o 80% niższym zysku neto grupy za IQ`20 roku, którego wynik obciążył odpis na Alior Bank w wysokości 516 mln zł. Z drugiej strony warto zauważyć, że wynik z działalności ubezpieczeniowej był lepszy od oczekiwań, co w tym tygodniu może wspierać notowania tej spółki. W przypadku rynku szerokiego ok. 6% traciły akcje PlayWay, którego EBITDA za pierwszy kwartał wyniósł 23,5 mln zł i był o 14,5% niższy od oczekiwań. Natomiast wzrostami, które mogą być kontynuowane w nadchodzącym tygodniu mogą się pochwalić Asseco Poland, którego skonsolidowany zysk netto w IQ`20 roku wzrósł o 2,6% a backlog na ten rok jest wyższy o 20%, jak i Boombit, który w minionym kwartale zaraportował rekordowe wyniki: EBITDA 10,4 mln zł, natomiast zysk netto wyniósł 6,4 mln zł wobec 0,5 mln zł straty rok wcześnej.

WIG w układzie dziennym

pastedGraphic.png

 

 


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk