• Odbierz prezent
Donald Trump przeciwnikiem europejskiej motoryzacji.

Po euforii na rynkach finansowych z początku tego tygodnia, która powiązana była z osiągnięciem porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Meksykiem, przyszedł czas na uspokojenie się sytuacji. Oczywiście inne kraje, a w szczególności Kanada dążą do zaprzestania konfliktu na tle handlowym z USA. Jednak wciąż rynek musi liczyć się z o wiele większym zagrożeniem jakim jest konflikt handlowy z Chinami.

Porozumienie z Meksykiem dało rynkom finansowym ulgę. Wydarzenie to pokazało, że Stany Zjednoczone są zdolne do rozmów oraz porozumienia. Oczywiście obecne warunki umowy nie są już tak korzystne dla Meksyku jak wcześniej, ale lepsze jest jakiekolwiek porozumienie niż brak umowy handlowej oraz nakładanie na siebie wzajemnych taryf celnych. Do takiego samego stanu rzeczy chce dążyć Kanada. Sam Donald Trump wskazał, że Kanada musi się liczyć z ewentualnymi taryfami celnymi, jeśli nie zgodzi się na nowo wynegocjowane porozumienie. Amerykański prezydent podkreślił również wcześniej, że będzie to nowe porozumienie handlowe w Ameryce Północnej lub jedynie bilateralna umowa z Meksykiem oraz rezygnacja z poprzedniego porozumienia NAFTA.

Kraje europejskie również szykują się na dalsze negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi. Nie wykluczone, że przy większym zaawansowaniu poruszony będzie problem sektora samochodowego. To właśnie ten sektor stanowi największy problem dla Donalda Trumpa, który chciałby widzieć mniej europejskich samochodów u siebie oraz zdecydowanie więcej amerykańskich samochodów na całym świecie.

Czytaj także: Czy Tesla zniknie z giełdy?

Elon Musk ogłosił plany dotyczące Tesli. Zamierza wycofać tę znaną spółkę z giełdy. Jakie są przyczyny takiej decyzji? Jakie korzyści może mieć spółka z tego rozwiązania?   Przyszłość Tesli CEO Tesli – Elon Musk wpadł na pomysł wycofania znanej spółki z giełdy. O swych planach poinformował w wia.. Czytaj
Czy Tesla zniknie z giełdy?

Podczas, gdy na tych dwóch płaszczyznach widać zmianę na pozytywny kierunek, to w przypadku Chin nie widać żadnych zmian. Stany Zjednoczone dążą do nałożenia gigantycznych taryf celnych na chińskie produkty o wartości 200 mld dolarów amerykańskich USD we wrześniu. Co ciekawe, Stany Zjednoczone w zasadzie w ogóle nie skorzystają na tej sytuacji. Jedynym plusem będą potencjalne większe wpływy do budżetu, ale trzeba liczyć się z ogromnym przyrostem cen, co może ograniczyć konsumpcję. Warto pamiętać o tym, że taryfy te mogą dotyczyć produktów, które nie są obecnie wytwarzane w USA czy innych rozwiniętych krajach. Pomimo tego, że nie widać nici porozumienia na linii Waszyngton-Pekin, indeksy z Wall Street kontynuują marsz na północ. Wzrosty dzisiaj są przede wszystkim notowane na Nasdaqu (+0,34%) oraz S&P500 (+0,15%). Na DJIA notowane są dzisiaj niewielkie spadki na pozimoie 0,05%.

Dzisiaj sytuacja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wygląda raczej kiepsko. Po dwóch dniach silnych wzrostów przyszedł czas na korektę, chociaż wyraźne zyskuje dzisiaj Eurocash, pomimo słabszych wyników finansowych. Indeks WIG20 traci na kilkadziesiąt minut przed końcem 0,44%,  indeks WIG20 znajduje się przy 2375 punktach.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk