• Odbierz prezent
Donald Trump oskarża Chiny o opóźnioną reakcje na wybuch epidemii koronawirusa

Wczorajsza sesja zarówno na Wall Street nie należała do udanych. Główne indeksy w trakcie sesji miały niewielką zmienność, lecz pod koniec dnia strona podażowa przejęła inicjatywę, przez co na zamknięciu traciły prawie 2%.

Prawdopodobnie za przecenami stoją pogłoski o możliwości ubiegania się przez USA odszkodowania od rządu Chin, którego administracja D. Trumpa oskarża o opóźnioną reakcję na wybuch epidemii koronawirusa. Aby załagodzić konflikt chińskie władze zapowiedziały tymczasowe złagodzenie ceł na 79 towarów importowanych USA. Natomiast w przypadku surowców po zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o możliwości redukcji zaczynając od czerwca wydobycia ropy o następny 1 mln baryłek kursy kontraktów terminowych na ten surowiec ponownie rosły. Dzisiaj rano poznaliśmy odczyty dynamiki PKB dla Wielkiej Brytanii za IQ`20 roku, która wyniosła -2% k/k oraz -1,6% r/r.

W przeciwnym kierunku podążały polskie indeksy, wśród których WIG20 zyskał przeszło 2% przy obrotach ok. 767 mln zł. Najmocniej zyskiwały papiery PGE po publikacji informacji o odstąpieniu od finansowania projektu elektrowni atomowej, elektromobilności czy dokapitalizowania PGG, którego najchętniej spółka by się pozbyła. Sesję na przeszło 5% wzroście zakończyły również notowania banku Pekao, który podał lepsze od konsensusu wyniki za IQ`20 roku. Niższe od spodziewanych odpisy oraz lepszy wynik odsetkowy poprawia fundamenty banku, przez co spółka może w 2021 roku powrócić do wypłaty dywidendy. Prawdopodobnie zmiany w zarządzie Dino Polska nadal ciążą kursowi, który wczoraj stracił 2,6%. Natomiast planowana na 29 maja zmiana w indeksie MSCI Poland wpływa na notowania spółek CCC i Amrestu. Podane rano przez Play wynik EBITDA za IQ `20 roku, które były o 5,3% wyższe od konsensusu mogą wspierać notowania. Natomiast presja podażowa może wystąpić na akcjach Eurocashu, którego strata netto jednostki dominującej wyniosła w IQ `20 roku 60,6 mln zł wobec konsensusu 37,8 mln zł, natomiast EBITDA wyniosła 126,2 mln zł wobec konsensusu 134,6 mln zł.

WIG w układzie dziennym

Donald Trump oskarża Chiny o opóźnioną reakcje na wybuch epidemii koronawirusa - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk