• Odbierz prezent
Donald Trump nie ma zielonego pojęcia o ekonomii, wg Janet Yellen, byłej szefowej Fed

Była przewodnicząca amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, stwierdziła że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, „nie ma zielonego pojęcia o ekonomii, a także o celach, jakie realizuje Fed”.

 

Janet Yellen podczas wywiadu udzielonego portalowi ekonomicznemu Marketplace wypowiadała się na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej USA, a także decyzji samego Donalda Trumpa. Wg Yellen, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych nie zna elementarnych podstaw makroekonomii i nie ma pojęcia w jaki sposób funkcjonuje oraz jaką funkcję pełni Fed. Była szefowa Rezerwy Federalnej wskazała przede wszystkim na niezrozumienie przez Trumpa podwójnego mandatu Fed, czyli realizacji dwóch celów - utrzymywania stabilności cen (m.in. przez realizację celu inflacyjnego), a także kontrolowanie stopy bezrobocia i dążenie do wysokiego zatrudnienia. Na podstawie obecnie trwającej wojny handlowej USA z Chinami, której inicjatorem był Trump,  Yellen oceniłą, że prezydent nie rozumie zasad funkcjonowania międzynarodowych relacji gospodarczych, skupiając się na redukcji dwustronnych deficytów handlowych w relacji z Chinami.

Yellen nie została wybrana na ponowną kadencję przewodniczącej Fedu, ustępując miejsca wybranemu przez Trumpa Jerome Powellowi.

 

Janet Yellen jest z wykształcenia ekonomistką, od 1994 r. obecna w Radzie Gubernatorów amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Od 2010 r. była wiceprzewodniczącą Fed. Już wówczas skupiała się na polityce luzowania ilościowego (programu QE). 9 października 2013 r. Yellen została nominowana przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę na piętnastą w kolejności przewodniczącą Fed i jednocześnie jako pierwszą kobietę w historii. Janet Yellen pełniła swoją funkcję do 3 lutego 2018 r.

Czytaj także: Polityka pieniężna realizowana przez banki centralne

Polityka pieniężna stanowi jeden z kluczowych filarów polityki makroekonomicznej. Przede wszystkim mocno oddziałuje na stopy procentowe i kursy walutowe, a poprzez nie na cały rynek finansowy, który jest silnie powiązany z realną gospodarką. Podstawowym celem prowadzonej przez banki centralne polit.. Czytaj
Polityka pieniężna realizowana przez banki centralne

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk