• Odbierz prezent
Polenergia Kulczyk energia odnawialna

Słynna miliarderka przejęła większość akcji spółki Polenergia. Co to oznacza dla spółki? Jakie są dalsze plany rozwoju Polenergii?

 

Polenergia jest spółką notowaną na GPW, której działalność skupia się na energii odnawialnej. Spółka inwestuje w farmy wiatrowe na lądzie i morzu.

Ponad 50,2% akcji spółki jest w rękach rodziny Kulczyków. Rodzeństwo Sebastian i Dominika Kulczyk odziedziczyło majątek po zmarłym w 2015 r. słynnym miliarderze Janie Kulczyku. W ostatnim czasie miały miejsce transakcje mające na celu podział majątku między rodzeństwem.

 

Transakcje w rodzinie

W zeszłym tygodniu Sebastian Kulczyk ogłosił przejęcie kontroli nad Polenergią, a 3 lipca ukazał się komunikat informujący o sprzedaży przez niego wszystkich udziałów. Zarówno Sebastian Kulczyk, jak i spółka Kulczyk Investments nie posiadają już żadnych akcji ani bezpośrednio ani pośrednio w spółce Polenergia.

Poinformowano również o pośrednim nabyciu przez Dominikę Kulczyk 50,2% akcji Polenergii. Dzięki tej transakcji Dominika Kulczyk stała się podmiotem pośrednio dominującym wobec spółki, przekraczając próg 50%.

 

Dalsze plany rozwoju Polenergii

Dominika Kulczyk ma zamiar być inwestorem strategicznym spółki i traktować ją jako inwestycję długoterminową. Pragnie uczynić ze spółki Polenergia lidera energii odnawialnej w Polsce, kontynuując plany swego ojca. W planach są m. in. projekty z zakresu energii odnawialnej i infrastrukturalne w Europie i Afryce. W najbliższym czasie planuje skupić się na rozwoju energetyki wiatrowej, szczególnie morskiej, co stanowi jeden z najważniejszych obszarów działalności spółki.

Oprócz działalności w branży energetycznej, Dominika Kulczyk planuje rozwijać swój międzynarodowy fundusz inwestycyjny, mający na celu rozwiązywanie problemów społecznych.

Dominika Kulczyk w dalszym ciągu nie zamierza odpowiadać na wezwanie PGE na akcje Polenergii. O zainteresowaniu PGE tą transakcją pisaliśmy tutaj.

Pozostałymi istotnymi akcjonariuszami obecnymi w spółce Polenergia są: China CEE Investment Cooperation Fund (16%), OFE Aviva BZ WBK (7,8%), Generali OFE (6,6%), oraz Nationale Nederlanden OFE (5,7%).

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk