• Odbierz prezent
Dom Development spółka

6 maja spółka z branży deweloperskiej Dom Development przedstawiła wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Były one niższe niż przed rokiem, jednak przewyższyły oczekiwania analityków.

 

6 maja przed sesją na GPW spółka Dom Development opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 314,1 mln zł wobec 528,2 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi spadek o 40,5% rok do roku. Uzyskane przez spółkę przychody okazały się jednak wyższe od konsensusu analityków na poziomie 310,6 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 49,7 mln zł wobec 105,3 mln zł rok wcześniej. Był on niższy o 52,8% niż przed rokiem. Jednocześnie jednak przewyższył oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku operacyjnego na poziomie 44,1 mln zł. W I kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 38,5 mln zł wobec 84,3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Był on niższy o 54,3% niż przed rokiem. Okazał się on jednak wyższy od konsensusu analityków na poziomie 35,8 mln zł.

W I kwartale Dom Development przekazał 549 lokali wobec 1215 lokali rok wcześniej. Poinformowano, że ten spadek wynikał z rekordowo wysokiej bazy przed rokiem.

W I kwartale spółka rozpoczęła budowę 3 projektów z 506 lokalami. W tym okresie sprzedała 815 lokali netto wobec 926 przed rokiem. Na koniec marca 2020 r. Dom Development posiadał 1890 lokali w ofercie.

W I kwartale 2020 r. przychody z rynku warszawskiego wyniosły 273,3 mln zł  wobec 473,1 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, z rynku trójmiejskiego 14,1 mln zł w porównaniu z 52,9 mln zł rok wcześniej, a z rynku wrocławskiego 26,7 mln zł wobec 2,2 mln zł przed rokiem.

Spółka poinformowała, że najbardziej udane były pierwsze dwa miesiące, kiedy zakupom nieruchomości sprzyjała dobra sytuacja makroekonomiczna. W tym czasie utrzymywał się silny popyt, a ceny lokali rosły. W marcu ze względu sytuację związaną z koronawirusem zmniejszył się ruch w biurach sprzedaży, a niepewność związana z epidemią wydłużyła czas podejmowania decyzji o zakupie mieszkań. Dodano, że w tym czasie banki zwiększyły wymagania kredytowe, w tym wymagany poziom wkładu własnego.

Na początku środowej sesji na GPW kurs akcji Dom Development zyskiwał 1%. W kolejnych godzinach handlu jednak osunął się w dół i w pierwszej połowie sesji traci 1,03%

Czytaj także: Epidemia uderza w rynek nieruchomości? Dom Development ze spadkiem sprzedaży i najprawdopodobniej bez dywidendy

Pandemia koronawirusa uderzyła w wiele sektorów gospodarki, do których bez wątpienia można zaliczyć rynek deweloperów nieruchomości. Problemy nie ominęły jednej z czołowych spółek deweloperskich na warszawskiej giełdzie, jaką jest Dom Development. Spółka opublikowała w poniedziałek 6 kwietnia wyniki.. Czytaj
Epidemia uderza w rynek nieruchomości? Dom Development ze spadkiem sprzedaży i najprawdopodobniej bez dywidendy

Notowania: Dom Development SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:DOM/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk