• Odbierz prezent
Dolar zawiódł oczekiwania. Marne odreagowanie na funcie. Sprawdzamy kurs euro, funta, franka

Kolejny tydzień czerwca przyniósł kilka ciekawych rozstrzygnięć. Liderem zmian na parach z polskim złotym był kurs franka CHFPLN. Dobrze prezentował się dolar, ale sił starczyło tylko na połowę tygodnia. Euro wraca w okolice 4 złote 30 groszy, a kurs funta nieznacznie odreagowuje tendencje spadkową.

Za jednego dolara płacimy 3 złote i 78 groszy

Pierwsze dwie sesje tygodnia przyniosły prawie 3 groszowe umocnienie kursu dolara. To zwiastowało szansę na zduecydowny powrót do trwającej już ponad rok tendencji wzrostowej. Końcówka tygodnia, a w tle kwestie związane ze stopami procentowymi w USA sprawiły, że ostatecznie kurs dolara zamknął się zaledwie w okolicach poniedziałkowego otwarcia. Naciski Donalda Trumpa na FED wydają się w końcu odnosić skutek. System rezerwy federalnej praktycznie zapowiedział obniżenie stopy procentowej o 25 punktów bazowych do końca lipca. Pierwsza reakcja na tą informację była silna i wyraźna.

Wykres dolara do złotego USD/PLN

Wykres dolara do złotego USD/PLN interwał tygodniowy. Źródło: tradingview.com

Funt w końcu odreagował

Kurs funta GBPPLN zaliczył aż 8 tygodni spadkowych z rzędu. Z poziomu 5 złotych i 4 groszy zanurkował w okolice 4.72. Ten scenariusz był zapowiadany na portalu fxmag.pl. W okolicach aktualnego miniumum mamy do czynienia z silnym poziomem wsparcia. Funt już kilkukrotnie odbijał się od tego pułapu. Tym razem odreagowanie pozostawia wiele do życzenia. W 2 tygodnie rynek odrobił zaledwie 4 grosze. Nie jest to dobry prognostyk dla osób, które liczą na powrót siły funta względem złotego. Aż do października mogą utrzymywać się gorsze nastroje na parze GBP/PLN.

Funt do złotego GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN interwał tygodniowy z zaznaczonym poziomem wsparcia Źródło: tradingview.com.

Euro wraca do swoich poziomów

Kurs euro zgodnie z oczekiwaniami cały czas utrzymuje się w 10 groszowej konsolidacji. Dobicie do poziomu 4.24 złotego można było traktować jako okazję do zajmowania pozycji długich. EUR/PLN zaliczył najlepszy tydzień od maja bieżącego roku.

Euro do złotego EUR/PLN

Wykres euro do złotego USD/PLN interwał tygodniowy

Frank liderem zmian

To nie jest częsta sytuacja. Frank zaliczył zdecydowanie lepszy tydzień niż euro, dolar czy chociażby funt. Kurs franka umocnił się o ponad 3 grosze i dobił do poziomu oporu wynoszącego 3 złote i 85 groszy. To bardzo ważny poziom, którego przełamanie może oznaczać silne wzrosty kursu franka względem złotego. Oczywiście nie jest to dobra informacja dla osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Kurs CHF/PLN może wzrosnąć nawet w okolice 4 złotych.

Wykres franka do złotego CHFPLN

Wykres franka do złotego CHF/PLN na interwale tygodniowym

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk