• Odbierz prezent
Dolar wspierany przez wzrost rentowności obligacji skarbowych w USA. Kurs EUR/USD osunął się pod 1,12

Kurs dolara (USD) jest mocniejszy we wtorek, choć umocnienie odbywa się w spokojnym stylu. Rynek akcji jest stabilny poza japońskim Nikkei225, który rośnie o ponad 1 proc. Spadki zalicza złoto. Generalnie rynek czeka na ważne wydarzenia tego tygodnia - wybór nowego premiera Wielkiej Brytanii i posiedzenie EBC.

  • Kursowi dolara (USD)

  • pomaga skromny wzrost rentowności obligacji skarbowych USA – dziesięcioletnie oprocentowanie od wczoraj wzrosło o 2 pb do 2,05 proc. Poza tym w umocnieniu dolara nie widać wyraźnego powodu. Kurs euro do dolara EUR/USD osunął się pod 1,12, a kurs dolara do jena USD/JPY podskoczył do 108,16.
  • Kurs dolara nowozelandzkiego NZD tracił w nocy z 0,6760 dolarów USD do 0,6730 po doniesieniach Bloomberga, że RBNZ rozpatruje odświeżenie niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej. Według agencji proces jest na bardzo wczesnym etapie. Z informacji nie wynika, czy RBNZ widzi potrzebę wprowadzenia niekonwencjonalnych narzędzi, czy profilaktycznie analizuje strategię.

Poranek na rynkach: 23 VII 2019 - 1

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Biały Dom i negocjatorzy

  • z ramienia Kongresu osiągnęli wczoraj porozumienie w sprawie budżetu na kolejne dwa lata, który pozwoli na podwyższenie limitu zadłużenia o 320 miliardów USD i pozwoli rządowi na dalsze zaciąganie pożyczek, najprawdopodobniej zapobiegając kryzysowi fiskalnemu. Jeśli prezydent Trump podpisze porozumienie, umowa zapobiegnie potencjalnej niewypłacalności kraju w tym roku i automatycznym cięciom wydatków w przyszłym roku.
  • Na rynku akcji mamy płaski handel (Shanghai Composite 0,1 proc.) z wyjątkiem japońskiego Nikkei, który rośnie o 1,2 proc.
  • Ropa naftowa jest delikatnie wyżej. Brent zyskuje 0,2 proc. do 63,4 USD/b. Napięcia na Bliskim Wschodzie i ostatnie dysputy między Iranem a Wielka Brytanią i USA podtrzymują popyt na surowiec. Teheran wydał wyroki śmierci na kilku obywateli, których posądza o współpracę z CIA, czemu jednak zaprzeczył prezydent Trump.
  • Popyt na USD osłabia kruszce – złoto od wczoraj stracił ponad 10 USD do 1416 USD/oz.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk