• Odbierz prezent
Dolar wreszcie na należnej mu pozycji. Potężna przecena złotego. Kurs euro spada względem amerykańskiej waluty

Stało się i w okresie ostatnich dni wreszcie euro oddało swoją, nieuzasadnioną fundamentalnie przewagę w wycenie nad dolarem. Kurs euro do dolara (EUR/USD) obecnie znajduje się na poziomie 1,07, a więc poniżej wsparcia na 1,08. Technicznie oznacza to otwartą drogę do testu poziomu 1,05, a więc okolic minimum z przełomu 2016 i 2017 r. Tymczasem jeszcze w zeszłym tygodniu kurs zbliżał się do poziomu 1,15 w reakcji na szybsze działania Fed niż EBC.

Większym ryzykiem trwałość strefy euro

Obecnie jednak widać, że chociaż problem pandemii koronawirusa narasta też w USA (uporano się z nadmierną śmiertelnością, ale lawinowo rośnie liczba nowych zachorowań, a to niesie ze sobą kolejne działania dostosowawcze gospodarki i społeczeństwa), to zauważono, że większym ryzykiem jest trwałość strefy euro, a także nadmierny dług części państw do niej należących. Kolejne rządy w tygodniu informowały o kilkusetmiliardowych stymulusach fiskalnych mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków pandemii. Wiąże się z to z coraz bardziej napiętą sytuacją budżetową, a najbardziej dotknięte koronawirusem kraje, czyli Włochy i Hiszpania, mają permanentny problem wysokiego zadłużenia. Fed, wydaje się, w tym momencie zrobił już co mógł i obniżając stopy do 0 będzie teraz obserwował rozwój sytuacji. Gra pod gołębi Fed zatem została tymczasowo zakończona, za to gra pod poważne problemy ze stabilnością strefy euro mogła zostać rozpoczęta. Dlatego też euro może pozostawać pod presją wraz z pojawiającymi się nowymi niepokojącymi informacjami oraz predykcjami co do wielkości spadku PKB poszczególnych państw.

Polski złoty potężnie przeceniony

Potężnej przeceny nie uniknął też złoty. W tym tygodniu RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pb., ale ten ruch w dużej mierze był oczekiwany. Złotego uderzyła jednak i skala ogólnoświatowych oraz naszych wewnętrznych problemów, a przede wszystkim dosyć niespodziewane luzowanie ilościowe, które ogłosił NBP. Oliwy do ognia dodał program stymulacji fiskalnej na ponad 200 mld PLN ogłoszony w środę przez premiera. To, że program taki będzie, było oczywiste, jednak skala rzędu 9% PKB zrodziła ryzyka budżetowe i wzmogła paniczną wyprzedaż złotego. Chwilo kurs euro EUR/PLN sięgał 4,63, jednak obecnie spadł do okolic 4,53. Co do euro, to sama wspólna waluta może być słaba, a więc taki zakres ruchu mógł być przesadzony. Jeszcze bardziej, ze względu na spadki eurodolara, urósł kurs dolara USD/PLN, chwilowo dochodzący do 4,30. Obecnie jest to 4,23, czyli wciąż bardzo wysoko. Jeżeli jednak nadchodzi czas mocniejszego dolara, trzeba się liczyć także z wysokim kursem dolara do złotego USD/PLN, a wtedy 4,30 wcale nie będzie limitem.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk