• Odbierz prezent
Waluty: kurs dolar (USD) odepchnął nacisk sprzedających, zachowanie polskiego złotego (PLN) godne uwagi
fot. freepik.com

Po ostatnim impulsie deprecjacyjnym amerykańska waluta postanowiła odnaleźć resztki sił i finalnie we środę odepchnęła nacisk sprzedających.

Na parze EURUSD notowania obniżyły się o ponad 60 pb. z powrotem poniżej 1,07, chwilowo schodząc nawet do 1,0640. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że to z powodu minutek FOMC, bo cały impuls spadkowy miał miejsce jeszcze w czasie sesji europejskiej i dopiero po południu naszego czasu Amerykanie uratowali tonącego dolara. W tle były rosnące przekonanie o podwyżce o 50 pb. przez EBC, a po południu niezłe wyniki amerykańskich spółek.

Dziś o poranku ruchy na walutach bazowych nie były duże. Traciły za to wyraźnie waluty surowcowe i juan. Wypadkowo EURUSD krążył przy poziomie wczorajszego zamknięcia na 1,0680. Sądzimy, że dziś dolar może ponownie prężyć muskuły na fali awersji do ryzyka, po słabym starcie Azji.

Dolar (USD) walczy o pozostanie w trendzie. Podaż wspólnej waluty (EUR) coraz większa - 1

Duża podaż euro

Wyczekiwana od siedmiu sesji korekta kursu EURPLN nie była tak imponująca, jak można byłoby spodziewać się. Notowania chwilowo przebiły nawet 4,62, ale nie wytrzymały tam długo i podaż zepchnęła kurs z powrotem w okolice otwarcia. Finalnie EURPLN zamknął dzień 0,7 gr powyżej otwarcia przy 4,6010. Skala odporności krajowej waluty na globalne niepokoje jest godna uwagi. Sądzimy, że EURPLN nie powiedział ostatniego słowa i będzie próbował kontynuować ofensywę poniżej 4,60, szczególnie wobec oczekiwań na kolejny skok rocznej dynamiki CPI w odczycie za maj. Niemniej obiecujemy nie zdziwić się, gdy w danych za maj zobaczymy niższe aktywa rezerwowe NBP albo niższe środki walutowe MF.

W trakcie sesji azjatyckiej handel nie był duży i EURPLN krążył blisko wczorajszego zamknięcia. Spodziewamy się, że dzisiaj może nastąpić kolejna próba zepchnięcia kursu EURPLN poniżej 4,60. Według nas będzie ona napędzana przez oczekiwania na wysoki odczyt CPI za maj.

Dolar (USD) walczy o pozostanie w trendzie. Podaż wspólnej waluty (EUR) coraz większa - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk