• Odbierz prezent
Dolar USD umacnia się mimo obniżki stóp procentowych Fedu

Środowe spotkanie Rezerwy Federalnej miało w pewnym sensie charakter historyczny – decydenci zdecydowali się na pierwszą obniżkę stóp procentowych od ponad dekady. Mimo to dolar amerykański doświadczył aprecjacji. Fed zdołał bowiem ostudzić rynkowe oczekiwania dotyczące kolejnych obniżek stóp procentowych w USA.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami

i wbrew oczekiwaniom części uczestników rynku liczących na obniżkę o 50 punktów bazowych, Rezerwa Federalna postanowiła obniżyć stopy procentowe o 25 pb. Obecnie stopy procentowe Rezerwy Federalnej ponownie znajdują się w widełkach 2-2,25%. Zgodnie ze słowami przewodniczącego FOMC, Jerome’a Powella, obniżka stóp procentowych była potrzebna do wzmocnienia inflacji oraz zabezpieczenia się przed skutkami potencjalnej eskalacji napięć w handlu międzynarodowym. Powell stwierdził jednocześnie, że perspektywy dla amerykańskiej gospodarki są dobre.

O ile zwyczajowo ogłoszenie luzowania polityki monetarnej banku centralnego powinno prowadzić do osłabienia waluty krajowej, po środowym spotkaniu FOMC dolar amerykański doświadczył szerokiej aprecjacji. Inwestorzy zinterpretowali bowiem wczorajszą obniżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej jako „jastrzębie cięcie”.

Decyzja o obniżce stóp procentowych

nie była jednogłośna. Dwoje decydentów (Esther George oraz Eric Rosengren) skłaniało się do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Również retoryka, jaką przyjął podczas konferencji prasowej po spotkaniu Jerome Powell, nie była aż tak „gołębia”, jak oczekiwał tego rynek. Przewodniczący FOMC wyraził swój optymizm co do siły amerykańskiego rynku pracy, a także zwracał uwagę na niedawną poprawę w danych o sprzedaży detalicznej. Powell dodał też, że w kontekście globalnej niepewności, amerykańska gospodarka wykazuje się odpornością. Co istotne, Powell nie sugerował, jakoby w planach Rezerwy Federalnej było rozpoczęcie pełnego cyklu luzowania polityki monetarnej. Zgodnie ze słowami prezesa FOMC środowa obniżka stóp procentowych miała charakter „dostosowania” polityki w obecnym cyklu [ang. mid cycle adjustment]”.

Słowa Powella z konferencji prasowej FOMC nie potwierdziły oczekiwań rynku spodziewającego się agresywnego luzowania polityki monetarnej. Rynek wyceniał bowiem dwie dodatkowe (oprócz wczorajszej) obniżki stóp procentowych do końca bieżącego roku. Powell nie stwierdził co prawda jednoznacznie, że środowa obniżka stóp procentowych FOMC jest „pierwszą i ostatnią” tego typu decyzją w 2019 roku, niemniej potwierdził, że o kolejnym ruchu decydentów zadecyduje charakter danych makroekonomicznych. Ważną częścią wypowiedzi Powella była sugestia, że „nic w amerykańskiej gospodarce nie stanowi poważnego zagrożenia w najbliższym czasie”. Taka wypowiedź sugeruje, że do kolejnej obniżki stóp procentowych w USA mogłoby doprowadzić jedynie pogorszenie danych makroekonomicznych w nadchodzących miesiącach.

Po konferencji prasowej FOMC można było zaobserwować wyraźny spadek indeksów giełdowych. W dół skierował się również kurs euro do złotego EUR/USD, który w bezpośrednim następstwie konferencji Powella spadł o ponad 0,5%. Obecnie kurs euro do dolara EUR/USD zbliżył się do okolic 1,10, schodząc do najniższego poziomu od maja 2017 roku. Jednocześnie wyraźnie umocnił się kurs dolara do złotego USD/PLN, który znalazł się na najwyższym poziomie od ponad dwóch lat.

Kurs dolara do złotego USD/PLN & kurs dolara do euro USD/EUR (31/07/19-01/08/19)

Dolar umacnia się mimo obniżki stóp procentowych Fedu - 1

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 01/08/2019

Brak apetytu ze strony Rezerwy Federalnej do prowadzenia agresywnego cyklu luzowania polityki monetarnej wskazał na nieadekwatność oczekiwań rynku względem przyszłego poziomu stóp procentowych w USA. Obecna rynkowa wycena prawdopodobieństwa luzowania polityki monetarnej ze strony Fedu uległa zmianie, aczkolwiek nie w tak dużym stopniu, jak można było tego oczekiwać. Obecna wycena kontraktów fed funds futures wskazuje, że rynek szacuje prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych podczas spotkania we wrześniu na około 60-procent (przed spotkaniem wynosiło ono około 75%). Szacowane przez rynek prawdopodobieństwo jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych przed końcem bieżącego roku wynosi 43% (wcześniej wynosiło około 60%). Jesteśmy jednak zdania, że w nadchodzących dniach rynkowe oczekiwania względem obniżki stóp powinny dalej spadać, co w krótkim okresie mogłoby wesprzeć USD.

Wczorajsze spotkanie Rezerwy Federalnej

w gruncie rzeczy potwierdziło nasze oczekiwania, zgodnie z którymi bank centralny będzie czekał na kolejne publikacje zanim zadecyduje o potrzebie dodatkowego luzowania. Tym samym nadchodzące publikacje z amerykańskiego rynku pracy oraz dane o inflacji mogą skupić na sobie jeszcze większą uwagę inwestorów niż zazwyczaj.

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

 

Ebury Partners UK Ltd jest regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority) jako autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Numer rejestru: 900797.

Ebury Partners Markets Ltd jest instytucją autoryzowaną i regulowaną przez FCA (Financial Conduct Authority) jako Firma Inwestycyjna, która doradza i przeprowadza transakcje na instrumentach FX Forward. Numer rejestru: 784063.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk