Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,99+0,06%
CHF / PLN4,43+0,10%
GBP / PLN5,04+0,10%
EUR / USD1,08-0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar (USD) rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale… Co z kursem funta i Brexitem? Kluczowe informacje z rynków

Marek Rogalski | 13:36 24 czerwiec 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kluczowe informacje z rynków:

  • AUSTRALIA/ RBA: Prezes RBA przyznał, że wzrosły ryzyka dla globalnej gospodarki, ale stwierdził, że w sytuacji, kiedy większość banków centralnych decyduje się na luzowanie polityki, to efektywność takich działań jest mniejsza i tym samym pole dla nich może być ograniczone.
  • TURCJA: W powtórzonych wyborach samorządowych w Stambule, ponownie wygrał (i to sporą przewagą głosów) kandydat opozycji Ekrem Imamoglu z CHP
  • USA / CHINY/ ROZMOWY HANDLOWE: Strona chińska po raz kolejny potwierdziła wolę spotkania prezydentów Xi i Trumpa podczas szczytu G-20 w Osace (28 czerwca). Tamtejszy resort handlu poinformował o prowadzonych przygotowaniach z udziałem obu stron – do roboczego spotkania obu delegacji ma dojść już 25 czerwca. Tymczasem amerykańska prasa spekuluje, jakoby administracja Trumpa rozważała wprowadzenie restrykcji dla chińskich firm dostarczających sprzęt do technologii 5G.
  • USA / IRAN: Trump nie wykluczył nałożenia nowych, „znacznych” sankcji na Iran, jeżeli przywódcy tego kraju nie zmienią dotychczasowej polityki. W piątek prezydent USA w ostatniej chwili odwołał atak rakietowy na Iran, który miał być odwetem za zestrzelenie amerykańskiego drona.
  • EUROSTREFA / NIEMCY / DANE: W czerwcu indeks nastrojów w biznesie (Ifo) cofnął się do 97,4 pkt. z 97,9 pkt. w maju (szacowano 97,3 pkt.). Lepiej zachował się subindeks bieżącej kondycji, który wzrósł do 100,8 pkt. z 100,6 pkt. (szacowano 100,0 pkt.), ale gorzej wypadł subindeks oczekiwań, który spadł do 94,2 pkt. z 95,3 pkt. (oczekiwano 94,5 pkt.).

Opinia: Nowy tydzień rozpoczął się od kontynuacji osłabienia dolara – nadal widać echa zeszłotygodniowego komunikatu FED, który pozostawił otwarte drzwi do obniżek stóp, a nawet podbił oczekiwania na lipiec (rynek próbuje dyskontować cięcie o 50 p.b.). Zmiany w poniedziałek nie są jednak duże, co można przypisać zbliżającemu się spotkaniu prezydentów USA i Chin, które może stworzyć warunki do zawarcia umowy handlowej, ale i też wcale nie musi. Niepewność powoduje, że rynki będą mniej skłonne do akceptacji ryzyka i tym samym podbijania cen bardziej ryzykownych aktywów (i walut). Wprawdzie strona chińska formalnie przygotowuje się do piątkowej kolacji przy okazji szczytu G-20 w Osace, ale klimat towarzyszący temu spotkaniu nie jest najlepszy… Nie poprawiają tego przecieki, jakoby Amerykanie chcieli wyciąć chińskie firmy z przetargów na sprzęt dla technologii 5G, chociaż z drugiej strony wiceprezydent USA Mike Pence przełożył dzisiejsze wystąpienie nt. Chin (jego słynne wystąpienie z października ub.r. było obrazem „zimnej wojny”).

Dzisiaj rano dolar „wyraźnie” traci względem walut Antypodów, po tym pojawiają się sygnały, że RBA i RBNZ mogą nie być skłonne spieszyć się z luzowaniem polityki , ale i też wobec walut skandynawskich. Na drugim biegunie są peso i turecka lira (wsparta wynikiem wyborów w Stambule), choć zmiany są minimalne.

Na wykresie koszyka BOSSA kursu dolara USD w zeszłym tygodniu doszło do wybicia dołem przez linię trendu wzrostowego rysowaną od września ub.r., co tylko potwierdza zmianę średnioterminowego nastawienia wobec dolara. Nie można jednak wykluczyć, że w najbliższych dniach będziemy świadkami próby wyrysowania tzw. ruchu powrotnego w stronę 81,6 pkt.

Reklama

Dolar rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale… - 1

Dolar rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale… - 1

Wykres tygodniowy BOSSA kursu dolara USD

Na kursie euro do dolara EURUSD jesteśmy po serii mocnych zwyżek, a dzisiejszy odczyt Ifo nie daje jednoznacznie pozytywnego obrazu (podobnie było zresztą z piątkowymi szacunkami indeksów PMI). Technicznie można wskazać opór przy 1,14 wynikający nie tylko z psychologicznej bariery (równa figura), ale zwłaszcza górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Na obecną chwilę trudno jednak wskazać argumenty, które mogłyby przemawiać za tym, że korekta będzie mocniejsza (w stronę dolnego ograniczenia w/w kanału, które obecnie przebiega przy 1,1225).

Dolar rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale… - 2

Dolar rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale… - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EURUSD

Reklama

Teoretycznie lepiej od euro może zachowywać się kurs funta GBP, choć w relacji do dolara obie pary (EURUSD i GBPUSD) mogą wejść w korektę. Przy funcie znaczenie może mieć to, że szanse na objęcie przywództwa w Partii Konserwatywnej przez Borisa Johnsona (teraz członkowie Partii mogą dokonywać listownego wyboru pomiędzy nim,, a szefem MSZ Jeremy’m Hunt’em) nie są tak oczywiste po serii artykułów w prasie dotyczących jego prywatnego życia. Johnson w przeciwieństwie do Hunta jest kojarzony z bardziej twardą linią negocjacji w kwestii Brexitu i byłby skłonny zrealizować scenariusz wyjścia bez umowy.

Dolar rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale… - 3

Dolar rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale… - 3

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama

Czytaj dalej