• Odbierz prezent
Dolar USD pozostaje słabszy. Waluty nowozelandzka i australijska są dziś najsilniejsze. Dzień wolny w Japonii

Na otwarciu tygodnia kurs dolara USD pozostaje słabszy, utrzymując wątłą postawę z ubiegłego tygodnia. Zmienność na azjatyckiej części sesji jest niska, czyściwo przez święto w Japonii. Indeksy walczą o wzrosty podparte optymizmem wokół relacji handlowych USA-Chiny.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 • Dolar nowozelandzki (NZD) i australijski (AUD) są najsilniejsze w poniedziałek,

 • ale ogólnie rynek podtrzymuje presję na odchodzenie od USD po gołębim wydźwięku FOMC w ubiegłym tygodniu. Dane z USA w piątek były mieszane – lepszy NFP został przyćmiony rozczarowującym odczytem ISM dla przemysłu.
 • W październiku zatrudnienie w sektorze pozarolniczym USA wzrosło o 128 tys., więcej niż spodziewane 85 tys. Na plus odznaczyła się też rewizja w górę zatrudnienia za poprzednie 2 miesiące – łącznie o 95 tys. Płace w październiku zwiększyły się o 0,2 proc. m/m (prog. 0,3 proc.), a stopa bezrobocia zgodnie z prognozami wzrosła do 3,6 proc. z 3,5 proc. (w związku ze strajkami).
 • W październiku indeks wzrósł do 48,3 z 47,8 we wrześniu, ale konsensus zakładał korektę do 48,9. Słabo wypadły subindeksy produkcji (najniżej od kwietnia 2009 r.) i importu (najniżej od maja 2009 r.).
 • Dzień wolny w Japonii skutkuje ograniczoną aktywnością inwestorów.

 • Na rynku akcji dominują wzrosty przy rosnącym optymizmie wokół relacji handlowych USA-Chiny. Chiński Shanghai Composite rośnie o 0,5 proc., a Hang Seng zyskuje 1,4 proc.
 • Zarówno USA, jak i Chiny poinformowały w piątek, że poczyniły postępy w rozmowach mających na celu zakończenie przedłużającej się wojny handlowej, a urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że umowa może zostać podpisana w tym miesiącu.
 • Generalnie nie otrzymaliśmy żadnych nowych szczegółów, ale zdaje się to wystarczać, by pchać indeksy wyżej.
 • Ceny ropy naftowej WTI podskoczyły na nadziejach porozumienia USA-Chiny. Cena baryłki podbiła do 56,3 USD.
 • Sprzedaż detaliczna kursu dolara australijskiego AUD była niższa niż oczekiwano, 0,2% m/m vs 0,4%, podczas gdy sprzedaż detaliczna bez inflacji w porównaniu do poprzedniego kwartału wyniosła -0,1% w porównaniu z oczekiwanymi 0,3%. W pierwszej reakcji kurs dolara australijskiego do amerykańskiego AUD/USD spadał, ale szybko wrócił do wzrostów pod 0,6920.
 • ZAR jest dziś najsilniejszą walutą (USD/ZAR -1,3 proc.) po piątkowej decyzji Moody’s o utrzymaniu ratingu RPA na Baa3, tylko jeden stopień powyżej statusu śmieciowego.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk