• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Dolar słabnie po danych o sprzedaży detalicznej
Z artykułu dowiesz się:

- Co dane makroekonomiczne mówią a gospodarce USA

- Jak dolar zareagował na dzisiejsze odczyty makro

Dziś o 14:30 poznaliśmy szereg danych z USA, przy czym najistotniejsze dotyczyły inflacji cen producentów oraz sprzedaży detalicznej.

 

Wskaźniki PPI

Wskaźniki dotyczące inflacji cen producentów nie były dla rynków zaskoczeniem. W gospodarce nadal panuje deflacja w tym sektorze. W ujęciu rok do roku ceny producentów spadły o 1%, natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca o 0,2%. W obu przypadkach odczyty zgadzały się z prognozą. Za spadek cen w głównej mierze odpowiada taniejąca ropa, co dobrze obrazują odczyty inflacji bazowej (czyli nieuwzględniającej cen energii). Bazowy wskaźnik PPI wskazał na wzrost cen o 0,3% rok do roku i o 0,1% miesiąc do miesiąca.

 

Sprzedaż detaliczna

Słabiej wypadły dane o sprzedaży detalicznej. Prognozy zakładały, że wzrośnie ona w grudniu o 0,1% w porównaniu do listopada. Jednak odczyt nie dość, że był słabszy od oczekiwań, to wykazał również, że w grudniu sprzedaż spadła o 0,1%. W połączeniu z negatywnym odczytem wskaźnika produkcyjnego dla Nowego Jorku (-19,37 przy prognozie -4), który okazał się najsłabszym od 2009 roku, dane przyczyniły się do osłabienia dolara.

 

Wykres 1. EURUSD – M30

FXMAG forex dolar słabnie po danych o sprzedaży detalicznej 1

 

Dolar silnie osłabiał się już od rana. Zmienność osłabiła się w okolicach południa, ze względu na to, że inwestorzy czekali na odczyty danych makro. Po publikacji kurs podskoczył o ponad 60 pipsów do poziomu 1,0984. Na ten moment otwiera się szansa na zaatakowanie ostatnich szczytów na poziomie 1,106.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk