• Odbierz prezent
inflacja usa

Dzisiejsze słabe dane o inflacji producentów osłabiły dolara amerykańskiego. Reakcja rynku była stosunkowo silna jak na odczyt wskaźników PPI. Rynki czekają teraz na jutrzejsze dane o inflacji konsumentów.

 

Wskaźnik PPI, który mierzy inflację cen producentów, wskazał, że w ujęciu rocznym inflacja spadła z 3,1% do 2,6%, choć spodziewano się spadku jedynie do poziomu 3,0%. W ujęciu miesięcznym w grudniu odnotowano wzrost cen producentów o 0,1% m/m, choć spodziewano się, że wyniesie on 0,2% m/m.

 

Inflacja PPI (r/r)

ppi

 

W ujęciu bazowym (po wyłączeniu cen energii i żywności) ceny producentów rosły w grudniu o 2,3% w ujęciu rocznym (prognozowano wzrost z 2,4% do 2,5%), a w ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,1%, przy prognozie na poziomie +0,2% m/m.

 

Dane o inflacji konsumentów poznamy już jutro o 14:30 i powinny one mieć dużo większe znaczenie dla rynków. Mimo wszystko już dizś obserwowaliśmy reakcję dolara, który osłabił się w związku ze spadkiem inflacji. W przypadku pary EUR/USD reakcję był wzrost kursu o ponad 20 pipsów.

 

EUR/USD - M5

eurusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk