• Odbierz prezent
Dolar po 4.00 złote, a funt po 5.00? Kursy walut w czerwcu

Dzisiejsza sesja kończy cały majowy miesiąc wahań na rynku walutowym Forex. To był interesujący miesiąc, a znaczącą dynamikę zmiany kursów mogliśmy zaobserwować  przede wszystkim na parach z brytyjskim funtem. W stosunku tylko do złotego kurs funta zmieniał się aż o 21 groszy. To oznacza, że mijający miesiąc był najbardziej zmiennym dla GBP/PLN od października 2017 roku! Ciekawie było również na parze dolar do złotego. USD/PLN w prawdzie nie popisał się wielką zmiennością, ale po raz 4 z rzędu obserwowaliśmy walkę o przełamanie poziomu 3 złotych i 85 groszy.

Kurs funta do złotego - zaskakujący pesymizm

Jeżeli ktoś liczył na to, że wybory do Parlamentu Europejskiego mogą znacząco zmienić sytuację negocjacji Brexitowych lub nawet wpłynąć na pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej to już teraz wie, że były to tylko i wyłącznie pobożne życzenia. W Wielkiej Brytanii wybory wygrały te partię, które opowiadały się za Brexitem. Za największych przegranych uznać możemy partię rządzącą oraz największą partię opozycyjną. Tym samym Brytyjczycy jasno dali do zrozumienia, że są już zmęczeni brexitową sagą. Kurs funta dosłownie zanurkował. Biorąc pod uwagę miesięczną zmienność to maj przyniósł największą przecenę funt od nomen omen maja, ale 2017 roku. Nie jest to dobry prognostyk, jeżeli chodzi o wahania brytyjskiej waluty w czerwcu. W wielu analizach publikowanych na największych portalach pojawiają się liczne sygnały do zajmowania pozycji krótkich. Czarę goryczy mogłoby być wyłamanie poziomu 4.76 złotego. Wydaje się, że utrzymanie kursu funta powyżej 4.80 będzie dużym sukcesem, w szczególności gdy weźmiemy pod uwagę panujące nastroje.

Kurs funta do złotego GBPPLN 31 maja

Wykres funta do złotego w ujęciu miesięcznym. Platforma MetaTrader 4.0 od brokera CMC Markets

Chyba już tych prób wystarczy - sytuacja dolara do złotego USD/PLN

Gdy zerkniemy na wykres dolara do złotego w ujęciu miesięcznym to możemy odnieść wrażenie, że znajdujemy się stosunkowo wysoko. W końcu na poziomach powyżej 3.80 złotego byliśmy w 2003, 2009 oraz 2016 roku. Dodatkowo nie zbyt dobrze wygląda kolejna próba przełamania poziomu 3.85 złotego. To kolejny już miesiąc gdzie cena utrzymuje się na wysokim poziomie, ale nie przełamuje wierzchołka. Z jednej strony widoczny jest popyt na dolara, ale z drugiej nie jest on na tyle duży żeby wywołać dynamiczne wzrosty. W takim przypadku ciężko uwierzyć w to, że czerwiec przyniesie 5 pod rząd próbę przełamania poziomu wsparcia. Oczywiście taka możliwość jest, ale może być niestety tylko pobożnym życzeniem. Perspektywa przełamania okrągłego poziomu 4 złotych wydaje się oddalać w czasie.

Kurs dolara do złotego 31 maja

Wykres dolara do złotego w ujęciu miesięcznym. Platforma MetaTrader 4.0 od brokera CMC Markets


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk