• Odbierz prezent
Dolar po 4,00. Sprawdź co musi się wydarzyć

Kurs dolara do złotego już od maja 2018 roku utrzymuje się w konsolidacji. Zakres ruchu bocznego jest szeroki bo wynosi aż 23 grosze, co daje zmienność na poziomie 6,3% w skali tygodniowej. Dolar do złotego kilkukrotnie atakował dolne ograniczenie trendu (okolice 3,63) i na ten moment wszystkie podejścia skończyły się niepowodzeniem. Czy jest szansa na kontynuacje trendu z pierwszych miesięcy 2018 roku?

 

Dolar do złotego - tendencja wzrostowa

Od połowy stycznia bieżącego roku dla kursu dolara do złotego nastąpiło odwrócenie bardzo dynamicznego trendu spadkowego. Przypomnijmy, jeszcze w grudniu 2016 roku kurs dolara do złotego USDPLN oscylował w granicach rekordowych 4,25. Od tamtego czasu zanotowaliśmy ponad 25% przecenę dolara amerykańskiego, kurs USDPLN spadł w okolice 3,30. Z tej perspektywy osiągnięcie poziomu 4,00 dla kursu dolara do złotego nie wydaje się być czymś abstrakcyjnym. Aktualnie kurs dolara oscyluje w graniach 3,73 i wygląda na to, że na najbliższych sesjach może zaatakować lokalne wierzchołki.

 

Dolar do złotego USD/PLN aktualna sytuacja techniczna

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o kilku istotnych zdarzeniach technicznych, które miały miejsce na wykresie kursu dolara do złotego USDPLN. Mowa przede wszystkim o ataku na poziom 3,75. Ostatecznie analizując świece dzienne sam atak się nie powiódł, w rezultacie czego dolar osłabił się w stosunku do złotego o ponad 7 groszy.

Analizując konsolidacje, która kształtuje się na wykresie dolara do złotego zaobserwować możemy formację klina zniżkującego, która cały czas pozostaje w grze. Wybycie z formacji, w postaci umocnienia się dolara amerykańskiego do złotego miało miejsce na piątkowej sesji 28 września. Krótkoterminowa korekta, która zakończyła się 2 dni temu nie wyrządziła od strony technicznej wielkiej szkody. Zatrzymaliśmy się mniej więcej w połowie konsolidacji.

Wykres dolara do złotego

Wykres dolara do złotego USDPLN. Interwał dzienny z zaznaczonym poziomem oporu oraz formacją klina zniżkującego

Kluczowe będą najbliższe sesje, wybicie powyżej 3,75 daje zielone światło do ruchu w okolice 3,83. Kolejnym poziomem oporu jest już okrągły psychologiczny pułap czterech złotych.

 

Dolar do złotego USD/PLN aktualna sytuacja fundamentalna            

Od strony fundamentalnej do kontynuacji tendencji wzrostowej nic się zmieniać nie musi. FED zaczyna realizować kolejne podwyżki stóp procentowych, co jest oczekiwane przez rynek. Podnoszenie stóp procentowych możemy interpretować jako przygotowywanie się Systemu Rezerwy Federalnej do globalnego kryzysu. Tak wygląda sytuacja dla dolara amerykańskiego, a co robi Rada Polityki Pieniężnej? RPP zadeklarowało utrzymanie stóp procentowych na niezmiennym poziomie aż do końca 2020 roku. Trzeba przyznać dość populistyczne działanie, które wychodzi na przeciw osobom, które spłacają kredyt. Oczywiście dla złotego może się okazać mocno problematyczne. W szczególności, że Polska została oficjalnie zaliczona do krajów rozwiniętych.

Co ciekawe FED zmagać się będzie z sekularną stagnacją, o czym przeczytasz tutaj. To powoduje, że stymulowanie wzrostu gospodarczego i utrzymanie celu inflacyjnego może być zadaniem nie do osiągnięcia.

W tym tygodniu dla kursu dolara do złotego nie poznamy istotnych odczytów makroekonomicznych, co oznacza, że sam handel do samego końca tygodnia nie powinien być narażony na mało przewidywalne zachowania.

Sprawdź aktualne kursy walut tutaj.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk