• Odbierz prezent
Dolar okazał się słabą walutą. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na kursy walut

TYM RAZEM DOLAR OKAZAŁ SIĘ JEDNĄ Z NAJSŁABSZYCH WALUT, w grupie G-10 gorzej zachował się tylko jen. Zaszkodziły mu nieco słabsze odczyty makroekonomiczne z USA, które zdjęły z wyceny waluty prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez FED w II połowie roku. Rynki nie zareagowały też negatywnie na przeciągające się tematy Brexitu, oraz umowy handlowej USA-Chiny, co teoretycznie mogłoby podbijać pozycję dolara. W przyszłym tygodniu kluczem mogą okazać się informacje po posiedzeniu FED w środę.  

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹBRYTYJSKA IZBA GMIN WYRAZIŁA ZGODĘ NA TO, ABY RZĄD PRZEDŁOŻYŁ WNIOSEK DO UE O WYDŁUŻENIE BREXITU. Nie jest jednak jasne, czy będą to trzy miesiące (koniec czerwca), czy nawet 21 miesięcy (koniec 2020 r.). To uzależnione jest od tego, czy premier May zdoła ponownie (będzie to już trzecie podejście) przepchnąć przez parlament wynegocjowane z UE porozumienie rozwodowe – głosowanie ma mieć miejsce 20 marca, a dzień później rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, gdzie mogą zapaść stosowne decyzje.

We wtorek May przegrała głosowanie nad porozumieniem 149 głosami (teoretycznie mniej, niż w końcu stycznia), pomimo faktu, że w poniedziałek wieczorem Komisja Europejska zgodziła się poczynić pewne ustępstwa (ale nie w treści umowy), które sprawiałyby, że irlandzki bezpiecznik nie byłby bezterminowy (Wielka Brytania miałaby prawo go wypowiedzieć, jeżeli UE nie wykazywałaby woli do prac nad wypracowaniem kompromisowego rozwiązania tematu granicy z Irlandią). Niemniej we wtorek prokurator generalny Geoffrey Cox stwierdził, że nie eliminuje to całkowicie ryzyka, a jednostronne zerwanie backstopu przez Londyn mogłoby nie być w pełni zgodne z prawem międzynarodowym. W ostatnich dniach brytyjski parlament przegłosował też inne, choć nie wiążące prawnie uchwały i poprawki. Po pierwsze przyjęto poprawkę Stelmana, która stwierdza, że parlament jest przeciwny scenariuszowi bezumownego Brexitu (także w przyszłości). Po drugie wyrażono też negatywną opinię nt. scenariusza drugiego referendum.  

POJAWIŁY SIĘ KOLEJNE REWIZJE DLA WZROSTU GOSPODARCZEGO W NIEMCZECH. Na początku tygodnia Handelsblatt podał, że rząd może obniżyć szacunki na ten rok do 0,8 proc., a kilka dni później instytut IFO ściął swoją prognozę do 0,6 proc.

ROZMOWY HANDLOWE Z UE UTKNĘŁY W MARTWYM PUNKCIE PRZEZ ROLNICTWO – zeznał w Senacie Robert Lighthizer z USTR. Dodał, że dla USA wymiana rolna to kluczowa sprawa.  

PREZYDENCI USA I CHIN NIE SPOTKAJĄ SIĘ W MARCU, ABY PODPISAĆ UMOWĘ HANDLOWĄ – potwierdziły się tym samym wcześniejsze plotki. Termin szczytu nie został jeszcze wyznaczony. Obie strony deklarują jednak, że rozmowy idą dobrze, a umowa handlowa może mieć ponad 150 stron. Po zakończonych w piątek obradach Komunistycznej Partii Chin pojawiły się informacje, że od stycznia 2020 r. wejdzie nowe prawo regulujące relacje związane z transferem technologii, własnością intelektualną, oraz zrównujące prawa inwestorów krajowych z zagranicznymi. Z kolei premier Li Keqiang stwierdził, że rząd nie pozwoli na wyraźniejsze spowolnienie gospodarki potwierdzając tym samym gotowość do wdrożenia kolejnych działań stymulacyjnych.  

WYŻSZA OD PROGNOZ INFLACJA CPI W NORWEGII NASILIŁA SPEKULACJE WOKÓŁ MOŻLIWEJ PODWYŻKI STÓP przez Norges Bank. Posiedzenie już w czwartek, 21 marca.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk