• Odbierz prezent
Dolar nowozelandzki w dół, a dolar australijski w górę. Poranek na rynkach

Kolejna seria solidnych danych z Chin ustawiła pozytywny nastrój na sesji azjatyckiej. Na FX AUD jest największym beneficjentem mini-rajdu ryzyka, a na drugim końcu jest NZD osłabiony przez rozczarowujący odczyt CPI z Nowej Zelandii. Indeksy i ropa są wyżej.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • W I kw. PKB Chin wzrósł o 6,4 proc. r/r, o 0,1 pkt proc. mocniej od oczekiwań. Produkcja przemysłowa w marcu urosła o 8,5 proc. r/r (prog. 5,9 proc.), a sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,7 proc. (prog. 8,4 proc.). Dane sugerują, że stymulacyjna polityka Pekinu zaczyna działać.
  • Rynek akcji ruszył w górę po danych, choć zmienność jest ograniczona w związku z przedświątecznymi warunkami handlu. Shanghai Composite rośnie o 0,3 proc., a Nikkei225 zyskuje 0,3 proc.
  • Na FX najmocniej zareagował AUD podchodząc pod 0,72 USD. EUR/USD odbija do 1,1308, ale USD/JPY stoi na 112.
  • Wielkim przegranym po nocy jest NZD po tym, jak CPI za I kw. z Nowej Zelandii zaskoczył niskim odczytem 0,1 proc. k/k (prog. 0,3 proc.). NZD/USD tąpnął do 0,6670, zanim odbił na generalnej poprawie sentymentu. Teraz jest 0,6740. Dzisiejsze dane wzmacniają przekonanie rynku, że obniżka stopy procentowej RBNZ czyha tuż za rogiem.

Zmiana wartości walut G10 vs dolar

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Na rynku towarowym ropa WTI podłapała pozytywny sentyment i rośnie 0,7 proc. do 64,5 USD/b. Dodatkowo walki w Libii i malejący eksport z Wenezueli i Iranu podnoszą obawy o globalną podażą.
  • Raport API wskazał na spadek zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu o 3,1 mln baryłek, podczas gdy prognozy przed oficjalnym raportem DoE dziś po południu mówią o wzroście o 1,5 mln baryłek.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk