• Odbierz prezent
Dolar nowozelandzki najmocniejszą walutą w grupie G10. Dolar kanadyjski najsłabszą. Sprawdzamy dlaczego!

Dolar nowozelandzaki to najmocniejsza waluta tego tygodnia w zestawieniach G-10 i nie tylko, co jest zasługą świetnych danych z rynku pracy za III kwartał (zatrudnienie wzrosło o 1,1 proc. k/k), oraz mniej „gołębiego” przekazu po posiedzeniu RBNZ (bank centralny nie mówi już, że jedną z opcji może być obniżka stóp, chociaż nie spodziewa się zmian do 2020 r.).

Z kolei przekaz z Australii (posiedzenie RBA i projekcje makro) niczym nie zaskoczył, ale kurs dolara australijskiego AUD niejako podkleił się pod lepszy sentyment wokół Antypodów, który został zapoczątkowany na początku miesiącach po informacjach nt. możliwego ocieplenia relacji handlowych pomiędzy USA, a Chinami.

Szukasz aktualnego kursu dolara do złotego USDPLN? Sprawdź kurs dolara tutaj!

Niemniej chiński juan w drugiej połowie tygodnia powrócił do spadków, szkic potencjalnej umowy handlowej USA-Chiny pozostaje tajemnicą, co może stwarzać ryzyka do przeceny walut Antypodów.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

Dolar kanadyjski był natomiast drugą najsłabszą walutą w zestawieniach G-10 po japońskim jenie. Dlaczego? Szkodzi gwałtownie taniejąca ropa naftowa, ale i też wpływ mają obawy związane z ratyfikacją traktatu USMCA zastępującego NAFTA po tym, jak Demokraci zdobyli Izbę Reprezentantów.

Nota prawna

Czytaj także: Frank i jen japoński stracił w zeszłym tygodniu. Słaba koronowa norweska, silniejsza korona szwedzka. Kursy walut

Odwilż na rynkach akcji zapoczątkowana jeszcze w poprzednim tygodniu, a obserwowana jeszcze w pierwszej połowie tego tygodnia po wynikach wyborów do Kongresu nie sprzyjała wzrostom kursu franka szwajcarskiego CHF i jena japońskiego JPY (w grupie G-10 frank zyskał tylko wobec jena, dolara kanadyjskie.. Czytaj
Frank i jen japoński stracił w zeszłym tygodniu. Słaba koronowa norweska, silniejsza korona szwedzka. Kursy walut

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk