• Odbierz prezent
Dolar nowozelandzki mocniejszy po decyzji banku. Notowania NZD/USD wracają z 2-letnich dołków
fot. freepik.com

Bank Rezerw Nowej Zelandii piąty raz z rzędu podniósł stopy procentowe. Ogłoszona dziś podwyżka o 50 punktów bazowych, z poziomu 1,5 proc. do 2 proc., była zgodna z konsensusem rynkowym, mogła jednak budująco wpłynąć na notowania dolara nowozelandzkiego.

Rada Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) zasygnalizowała, że w obliczu dynamicznie rosnących cen stopa kasowa osiągnie najwyższy poziom 3,95 proc. w III kw. br., Tymczasem ledwie w lutym br. zakładano, że szczyt stóp procentowych w Nowej Zelandii na poziomie 3,35 proc. wypadnie dopiero w 2024 r.

 

Gospodarka kraju mocna, ale w niepewnym otoczeniu

Przedstawiciele RBNZ uzasadniali, że większa i wcześniejsza podwyżka zmniejsza ryzyko utrwalenia się inflacji, zapewniając jednocześnie większą elastyczność w świetle wysoce niepewnego globalnego otoczenia gospodarczego.

Decydenci Banku uznali, że w samej Nowej Zelandii gospodarka pozostaje silna. I zawdzięcza to: solidnemu rynkowi pracy, korzystnej sytuacji gospodarstw domowych, stałemu wsparciu fiskalnemu, dobrym warunkom wymiany handlowej i złagodzeniu ograniczeń związanych z programem COVID-19.

Przedstawiciele RBNZ oszacowali, że gdy łączna podaż i popyt zbliżą się do równowagi, stopy procentowe mogą wrócić do niższego, bardziej neutralnego poziomu.

 

 

Kurs NZD/USD wraca z 2-letnich dołków

Kurs pary NZD/USD wzrósł dziś rano o ok. 0,8 proc., przekraczając 0,6500. Jest to najwyższy poziom od początku miesiąca. Jeszcze w pierwszej połowie maja NZD/USD znajdował się przy 0,6200, czyli najniższym poziomie od dwóch lat.

Dolarowi nowozelandzkiemu w odrabianiu strat do USD może pomagać przekonanie, że inwestorzy zdyskontowali już cały cykl podwyżek stóp procentowych w USA. Można zatem zaobserwować, że kurs NZD/USD w maju 2022 r. próbuje szybko wracać z relatywnie niskich poziomów. Być może pomaga mu to, że w USA rynek mógł już w dużym stopniu zdyskontować podwyżki stóp procentowych, a w innych częściach świata, w tym w Nowej Zelandii, jeszcze nie.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 


Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk