• Odbierz prezent
Dolar nowozelandzki i korona norweska najsłabszymi walutami w G10. Jakie wydarzenia miały wpływ na kursy walut?

Korona norweska to najsłabsza waluta w zestawieniach mijającego tygodnia za co odpowiada dynamicznie taniejąca ropa naftowa. Z kolei słabość korony szwedzkiej to wynik utrzymujących się obaw, co do terminu pierwszej podwyżki stóp. Termin grudniowy wydaje się być zagrożony w kontekście utrzymującego się napięcia na rynkach globalnych, ale i też sygnałów słabnięcia koniunktury w strefie euro. Ważne mogą okazać się dane nt. PKB za III kwartał, jakie poznamy w piątek.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Dolar australijski, nowozelandzki i kanadyjski - waluty surowcowe

Nie mogły mieć się dobrze, skoro obawy związane z globalnym wzrostem gospodarki zaczęły zaznaczać się na rynku surowców. Listę otwiera dolar nowozelandzki NZD (najsłabszy w grupie G-10 po norweskiej koronie), któremu, podobnie jak dolar australijski AUD zaszkodził też rosnący sceptycyzm, co do szans na przełom w wojnie handlowej USA-Chiny. Na szczycie państw APEC, który odbył się tydzień temu, nie udało się wypracować wspólnej deklaracji o wolnym handlu, a pojawiają się plotki, że szkic komunikatu po szczycie G-20, jaki rozpoczyna się 30 listopada również może pomijać tematy walki z protekcjonizmem.

Maleją oczekiwania, co do wyników spotkania na szczycie pomiędzy prezydentami USA i Chin, skoro strona amerykańska coraz bardziej uderza w tematy kradzieży własności intelektualnej przez Chiny. W grupie dolara australijskiego AUD, dolara nowozelandzkiego NZD, dolara kanadyjskiego CAD najmniej stracił ten ostatni, chociaż „Kanadyjczyk” jest wrażliwy na ceny ropy.

Opublikowane w piątek dane nt. inflacji CPI i sprzedaży detalicznej za październik wypadły nieco lepiej, ale wydaje się coraz mniej prawdopodobne, aby na posiedzeniu 5 grudnia Bank Kanady zdecydował się na jakieś ruchy na stopach.

Kurs liry tureckiej i południowoafrykańskiego randa zyskują

Pozytywnie na globalnych układach wyróżniły się turecka lira, oraz południowoafrykański rand, co pokazuje, że „ucieczka” od ryzyka nie dotyka wszystkich. W przypadku liry magnesem są wysokie stopy procentowe, a randa wsparła nieoczekiwana podwyżka stóp procentowych SARB o 25 p.b. do 6,75 proc. po raz pierwszy od trzech lat.

Kurs złotego w górę, węgierski forint w dół

Nieźle wypadł też złoty, który odrobił straty poniesione po „aferze KNF”, chociaż bardziej wsparło go cofnięcie elementów reformy sądownictwa przez parlament, co jest pewnym ukłonem w stronę UE w stronę znalezienia kompromisu. Najsłabszy w regionie był węgierski forint, chociaż w piątek wieczorem oczekiwana jest podwyżka ratingu dla tego kraju przez Moody’s.

Nota prawna

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk