• Odbierz prezent
Dolar nowozelandzki coraz mocniejszy - decyzja RBNZ już w nocy. W oczekiwaniu na mocne ruchy kursu walutowego

Notowania pary NZDUSD wspięły się blisko ostatnich szczytów, a gdyby te zostałyby przekroczone, to kurs znalazłby się na najwyższym poziomie od połowy czerwca ubiegłego roku. Podwyższonej zmienności na dolarze nowozelandzkim może sprzyjać decyzja RBNZ dziś w nocy (2:00 czasu polskiego), kiedy to poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych.

Oczekuje się, że Bank Rezerw Nowej Zelandii pozostawi główną stopę procentową bez zmian na poziomie 1,75% w środę oraz, że bank centralny utrzyma neutralne nastawienie do prowadzonej polityki monetarnej w 2019 roku. Spójrzmy zatem na kluczowe zmiany w danych makroekonomicznych.

Inflacja gwałtownie wzrosła do 1,9% r/r w drugiej połowie 2018 r., zbliżając się do środka celu 1-3%. Było to częściowo spowodowane wyższymi kosztami paliwa i żywności. Wskaźnik inflacji bazowej utrzymywał się w stałym trendzie wzrostowym, wzrastając do 1,5% r/r w 4 kwartale z 1,2% w 3 kwartale i 1,1% rok wcześniej.

Wzrost gospodarczy w IV kwartale 2018 r. był najwolniejszy od pięciu lat. Niemniej jednak wydatki gospodarstw domowych, które stanowią około 60% całości gospodarki, wzrosły do 3,5% r/r w 4 kw. z 3,3% w III kwartale. Inwestycje prywatne wzrosły również do 1,3% z 0,3%.

Wydatki gospodarstw domowych, czyli główna siła napędowa wzrostu gospodarczego, stoją w obliczu niepokojów spowodowanych ograniczeniem przez rząd imigracji i ponownym spadkiem cen nieruchomości, a wzrost płac musi jeszcze przyspieszyć wraz z zacieśnieniem na rynku pracy.

Stąd też na tę chwilę zakłada się, że dość neutralne podejście RBNZ, a każde odchylenie od tych oczekiwań może być dla rynku zaskoczeniem.

1

Notowania kursu dolara nowozelandzkiego NZDUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk