• Odbierz prezent
Dolar nieco zyskał w ostatnich godzinach, ale czekamy na FED

Opublikowane o godz. 14:15 dane ADP za styczeń wypadły nieźle (213 tys. wobec 263 tys. w grudniu korekcie z 271 tys. – konsensus był ustawiony na poziomie 181 tys. Raport ADP pokazuje niezależne wyliczenia dotyczące zmian w dynamice etatów w sektorze prywatnym i publikowany zazwyczaj na dwa dni przed oficjalnymi danymi Departamentu Pracy, stanowi dla rynku pewną wskazówkę, chociaż korelacja pomiędzy publikacjami nie zawsze bywa zachowana.

Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę ponad miesięczny goverment shutdown, oraz obawy rynku związane ze spowolnieniem gospodarki, to dane wyglądają nieźle i stanowią kolejny argument za tym, że FED nie powinien się nadmiernie spieszyć z „gołębimi sformułowaniami” – pisałem o tym w ostatnich komentarzach.

Czytaj także: Polityka pieniężna realizowana przez banki centralne

Polityka pieniężna stanowi jeden z kluczowych filarów polityki makroekonomicznej. Przede wszystkim mocno oddziałuje na stopy procentowe i kursy walutowe, a poprzez nie na cały rynek finansowy, który jest silnie powiązany z realną gospodarką. Podstawowym celem prowadzonej przez banki centralne polit.. Czytaj
Polityka pieniężna realizowana przez banki centralne

W grupie G-10 dolar zyskuje najbardziej wobec walut safe-haven, czyli CHF i JPY (rynek nie boi się wyników rozmów handlowych USA-Chiny?), a z europejskich najsłabsze są korona szwedzka (słabsze dane rano), oraz euro. W ostatnim przypadku zaszkodziły informacje z Niemiec. Tamtejszy rząd obniżył dzisiaj prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok z 1,8 proc. do 1,0 proc. – potwierdziły się tym samym spekulacje dziennika Handelsblatt, który pisał o tym jeszcze w ostatni czwartek po południu. Informacja ta nie była, zatem większym zaskoczeniem, ale warto zauważyć jej drugie dno – skoro Niemcy będą się rozwijać w niewielkim tempie, to co ze słabszymi gospodarczo krajami południa Europy i czy w związku z tym za chwilę nie wypłyną ponownie problemy związane z dyscypliną fiskalną (np. Włochy). To może w dłuższym okresie rzutować negatywnie na euro, ale pamiętajmy o tym, że jest to jeden z wielu czynników. Druga sprawa, to słabszy odczyt szacunków inflacji HICP dla Niemiec – w styczniu spadła ona do 1,4 proc. r/r z 1,7 proc. r/r. Wprawdzie szef ECB przestrzegał na ostatnim posiedzeniu, że dane makro ze strefy euro będą w najbliższych miesiącach słabsze, ale teraz inwestorzy zaczynają dostawać konkrety.

Technicznie EURUSD zszedł w rejon wyraźniejszego wsparcia przy 1,1400-05. Jeżeli po dzisiejszych sygnałach z FED dolar zyska globalnie, to zobaczymy test rejonu 1,1355-70, który bazuje m.in. na dolnym ograniczeniu kanału wzrostowego. Taki scenariusz był prezentowany jeszcze w poniedziałek.

1

Wykres dzienny EURUSD

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk