• Odbierz prezent
Dolar nie równa się już bezpieczeństwo? Kurs euro względem amerykańskiej waluty (EUR/USD). Siła polskiego złotego

Kończy się bardzo ciekawy tydzień, w którym to potwierdził się, przynajmniej czasowy, brak dodatniej korelacji dolara ze wzrostem awersji do ryzyka. Trwa to już jakiś czas, bo właściwie od kiedy eurodolar przełamał opór na poziomie 1,15 nastroje na giełdach i surowcach są zmienne, tymczasem ta dolar sukcesywnie się osłabiał. Dopiero dziś lekko próbuje się umocnić, wspierany przed dobry odczyt indeksu Chicago PMI, wciąż jednak są to okolice 1,18. Technicznie jedynie wykupienie rynku jest problemem, bo sygnał kupna euro pozostaje silny i możliwe, że para EUR/USD dojdzie nawet do 1,20.

Inwestorzy nie za dobrze reagują na inne informacje z USA, budzące spory niepokój. Akurat wczorajsza realizacja zysków w Europie miała paniczny, ale wydaje się chwilowy charakter, napędzany wzrostem zachorowań w UE, ale do wprowadzania masowych lockdownów droga jeszcze daleka. Natomiast faktem jest, że USA kompletnie nie radzą sobie z powstrzymywaniem pandemii. Liczba nowych przypadków dobowych utrzymuje się powyżej 60 tys., a oliwy do ognia dolewa na Twitterze D. Trump, informujący o ryzyku przesunięcia wyborów parlamentarnych. Akurat jemu byłoby to na rękę, bo ma słabe sondaże, ale w USA tylko zaognia to spór polityczny. Demokraci i Republikanie muszą dogadać się co do szczegółów kolejnego programu pomocowego i negocjacje te pewnie będą przesunięte na sierpień. A więc rynek dyskontuje już niepewność związaną z nowymi danymi z USA, bo te bez wsparcia rządowego mogą się znacznie pogorszyć. Dolar zatem jest postrzegany obecnie jako bardziej ryzykowny niż euro i póki stan ten będzie trwał, możemy obserwować niecodzienną sytuację silniejszego euro przy kilkuprocentowych spadkach giełd w Europie.

Złoty również pozostaje mocny, nie reagując na słowa prezesa NBP A. Glapińskiego, mówiącego, że przestrzeń do dalszego luzowania polityki pieniężnej w Polsce jest. Rynek może być sceptyczny co do odwagi we wprowadzaniu ujemnych stóp procentowych w naszym kraju, zwłaszcza, że trajektoria inflacji wcale nie jest tak jasno spadkowa, o czym można było przekonać się w publikowanej dziś inflacji bazowej, która w lipcu wg wstępnych danych wzrosła do 4,3% r/r. Kurs EUR/PLN utrzymuje się blisko poziomu 4,40, mając szanse na wyłamanie się dołem z konsolidacji 4,40-4,50. Natomiast na USD/PLN dominowały spadki powiązane z ruchem na eurodolarze, a jedyną przesłanką do korekty jest silne wyprzedanie rynku i nieudany test wsparcia na 3,70.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk