• Odbierz prezent
Dolar nie może podnieść się z kolan. Polski złoty hamuje zwyżkę, a kurs funta spada na informację o bezumownym Brexit'cie

Najważniejsze informacje w mijającym tygodniu: Dolar nie zdołał się podnieść po spadkach z zeszłego tygodnia, chociaż czołowy „gołąb” w FED (James Bullard) zasiał wątpliwości, co do gotowości do większej obniżki stóp procentowych (szanse na ruch o 50 p.b. spadły do 20 procent).

Inwestorzy próbują pozycjonować się przed sobotnim spotkaniem prezydentów usa i chin podczas szczytu g-20.

Szef Banku Anglii nie wykluczył możliwości cięcia stóp w przypadku zaistnienia scenariusza bezumownego brexitu. Mieszane sygnały w tej kwestii napływają ze strony Borisa Johnsona, który według sondaży prowadzi w walce o przywództwo w partii konserwatywnej. We wtorek stwierdził, że nie będzie dążył do odroczenia październikowej daty wyjścia z ue i liczy się z brakiem umowy, ale już dwa dni później przyznał, że szanse dla „no deal brexit” są minimalne (jak jeden do miliona).

Tymczasem kontrkandydat w wyścigu, szef MSZ Jeremy hunt dał do zrozumienia, że nadal będzie poszukiwał konsensus dla wypracowania umowy brexitu, a termin październikowy określił jako błędny. 

W kraju złoty wyhamował wcześniejszą zwyżkę, dane gus wskazały na wyhamowanie dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w maju (odpowiednio do 9,6 proc. r/r i 7,3 proc. r/r), ale już wstępne szacunki dla inflacji cpi za czerwiec wypadły wyżej od prognozy na poziomie 2,4 proc. r/r – odczyt wyniósł 2,6 proc. r/r.

Notowania: Kurs dolara do złotego USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk