• Sklep
  • Odbierz prezent
Dolar narusza barierę 4.7250. Czy kurs dolara wzrośnie przed publikacją minutek o godzinie 20:00?

Środowa sesja dla kursu dolara do złotego USDPLN oraz kursu euro do dolara EURUSD może być kluczowa z perspektywy nawet całego miesiąca. O godzinie 20:00 poznamy tzw. minutki z posiedzenia FOMC. Kurs dolara jeszcze przed publikacją tych informacji gwałtownie spada. Z poziomu 3.75 złotego kurs dolara zanurkował w okolice 3.72. Skąd tak gwałtowna reakcja skoro jedynymi danymi w kalendarzu makroekonomicznym były dane dotyczące zapasów ropy naftowej? Sprawdźmy co wydarzyło się i co może wydarzyć się na środowej sesji dla kursu dolara do złotego USDPLN oraz kursu euro do dolara EURUSD.

Gołębie zwiększają siłę natarcia i dalsze podwyżki stóp procentowych w USA mogą zostać wstrzymane- to musiało wpłynąć na indeks dolara i kurs dolara do złotego

Co do oceny czy należy podnosić czy wstrzymać podwyżkę stóp procentowych w USA powinniśmy się wstrzymać. Warto jednak słuchać tego co mówią osoby, mające realny wpływ na politykę monetarną. W środę, 9 stycznia, poznaliśmy opinię Jona Bostica, Prezesa Rezerwy Federalnej z Atlanty. Wg Bostica podwyżka FED z grudnia podniosła stopy do poziomu neutralnego. Co więcej dodał również, że FED musi wykazać się cierpliwością, a także Rezerwa Federalna powinna uzyskać lepszy wgląd w ryzyko gospodarcze. Jeżeli dodamy do tego informacje grudniową na temat możliwej korekty polityki monetarnej przez FED, przekazaną przez prezesa FED Pana Jerome Powella to nie powinniśmy się dziwić, że kurs dolara zaczyna gwałtownie tracić na wartości. Najważniejsze jednak przed nami. O godzinie 20:00 opublikowany zostanie raport z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. W nim inwestorzy doszukiwać się będę kształtu polityki monetarnej w najbliższych miesiącach w USA.

 Dane które wpłyną na kurs dolara do złotego USDPLN w środę

Kalendarz makroekonomiczny- publikacje, które wpłyną na kurs dolara do złotego USDPLN oraz kurs euro do dolara EURUSD jeszcze na środowej sesji

Sytuacja techniczna kursu dolara do złotego USDPLN przemawia za kontynuacją spadków

Środowa sesja dla kursu dolara rozpoczęła się delikatną zwyżką. Z poziomu 3.74 osiągnęliśmy pułap 3.75 złotego za pojedynczego dolara. O godzinie 14:00 pojawił się pierwszy impuls zwiastujący możliwość wystąpienia spadków kursu dolara. Zaledwie 2 godziny później mogliśmy obserwować kurs dolara do złotego wynoszący poniżej 3.72 złotego. Stanowi to istotne przełamanie poziomu, który dla inwestorów stanowił punkt wsparcia kursu dolara do złotego USDPLN. Od października 2018 roku poziom 3.7250 - 3.7275 był nieustannie przez rynek broniony. Kolejne dynamiczne wzrosty kursu dolara rozpoczynały się właśnie z tych poziomów. Tylko tym razem jest inaczej. Naruszenie poziomu wsparcia pokazuje, że duża grupa inwestorów przygotowuje się na zmianę polityki monetarnej prowadzonej przez FED. Zmiana nastawienia z jastrzębiego w stronę gołębią w obliczu informacji, które pojawiły się w grudniu nie dziwią aż tak mocno. W końcu taka polityka przede wszystkim odpowiada najważniejszej osobie w USA, czyli Donaldowi Trumpowi. Czyżby FED uginał się pod wpływem wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych?

 Kurs dolara do złotego USDPLN przełamuje istotny poziom

Kurs dolara do złotego USDPLN w ujęciu dziennym. Zaznaczone na czerwono poziomy horyzontalne zostały przez rynek naruszone.

Kurs dolara do złotego USDPLN na bardziej spekulacyjnym interwale

Bardzo ciekawie przebiega środowa sesja dla kursu dolara do złotego. Widoczny poniżej interwał godzinowy idealnie pokazuje jak silny był strzał podaży, który pojawił się w momencie pojawienia się gołębich wypowiedzi dotyczących polityki monetarnej realizowanej przez FED. Przecena z poziomu 3.75 złotego była sygnalizowana przez analizę techniczną (klasyczne podejście).  Obserwowaliśmy wyłamanie krótkoterminowego kanału cenowego i kolejne przełamywanie poziomów cenowych. Aktualnie, tj. o godzinie 17:40 znajdujemy się poniżej strefy wsparcia. To oznacza, że jeszcze do godziny 20:00 kurs dolara do złotego USDPLN może się obsunąć.

Kurs dolara do złotego USDPLN interwał godzinowy

Kurs dolara do złotego USDPLN w ujęciu godzinowym.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk